ŘSD nakoupí dálniční váhy pro kamiony, zaplatí až 180 milionů

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje nakoupit zařízení pro vysokorychlostní vážení kamionů za jízdy na dálnicích za 150 až 180 milionů korun. Vyplývá to z předběžných informací uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek. Systém by mohl začít fungovat od listopadu příštího roku. Nahradit má současné mobilní váhy, jejichž efektivita je výrazně nižší.

 Kamiony
26.1.2016 15:27   |  

„Zatímco při vážení vozidel na mobilních stacionárních vahách, kdy proces zvážení jednoho vozidla (včetně vyřízení dokladů) může trvat kolem 30 minut, jsou vozidla na vysokorychlostních vahách zvážena během jízdy, aniž by musela jakkoliv zpomalit, nebo snad byla odkloněna ze své trasy,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

ŘSD si od pořízení nových vážících zařízení slibuje významný úbytek přetížených kamionů, které ničí povrch vozovek. Celkem plánuje Ředitelství silnic a dálnic nová zařízení trvale instalovat zhruba na dvacítce míst a v horizontu dvou až tří let pokrýt většinu tuzemských dálnic.

O vysokorychlostním vážení kamionů se mluví déle než deset let, ve zkušebním provozu si už ŘSD rychlováhy v minulosti vyzkoušelo. V roce 2011 například ministerstvo dopravy uvádělo, že přetížených kamionů jezdilo na českých silnicích 30 procent a že mohou snížit životnost silničních staveb bezmála o třetinu.


Čtěte také:

Úsekové měření začne na D1 nejdřív v listopadu, kamery budou na uzavírkách

Radarů na mýtných branách se bát nemusíte, ujišťoval Ťok

ŘSD docházejí jednotky pro výběr mýta, další budou nejdřív v lednu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web