Rychlíky ČD omládnou, do tří let nabídnou standard spojů EuroCity

5.10.2011 12:21   |  

České dráhy (ČD) díky nákupu Railjetů zvýší komfort desítek rychlíků na úroveň současných vlaků EuroCity. „Celkem 112 nových vozů nám umožní během příštích přibližně dvou až tří let přesunout modernizované a klimatizované soupravy z dnešních spojů EuroCity a InterCity na desítky rychlíkových spojů. Zároveň vyřadíme z provozu nejstarší rychlíkové vagóny ze 70. let.“ Uvedl to Antonín Blažek, náměstek ČD pro osobní dopravu.

Klimatizované vagóny nabídnou v první i druhé třídě elektrické zásuvky pro napájení drobné elektroniky, například notebooků nebo mobilní telefonů. K dispozici bude také informační systém, jehož prostřednictvím budou cestující informováni o zastávkách nebo mimořádnostech. „Rychlíky nabídnou místo oddílů s osmi místy a koženkovými potahy komfort vlaků EuroCity, který představuje například oddíly pouze se šesti místy, textilní potahy sedaček nebo také toalety s uzavřeným systémem, které lze používat i při zastavení vlaku ve stanici,“ vyjmenovává přednosti Blažek.


Čtěte také: Dráhy podepsaly se Siemensem smlouvu o nákupu Railjetů


Na vylepšené rychlíky se mohou těšit cestující především na tratích z Prahy přes Tábor do Českých Budějovic, z Prahy přes Plzeň do Chebu nebo z Brna přes Přerov do Ostravy. Modernizace souprav však probíhají také na dalších vnitrostátních tratích, například z Olomouce přes Přerov, Otrokovice, Hodonín a Břeclav do Brna nebo z Ústí nad Labem přes Litoměřice, Mělník a Nymburk do Kolína.

České dráhy vlastní 650 vozů pro mezistátní dopravu, z nichž je přibližně 150 vozů starších 30 let a přes 400 vozů je ve věku 21 až 30 let. Nákup Railjetů, tedy 112 zcela nových vozů, tak představuje podstatné omlazení osobních vozů pro dálkové vlaky.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2011 v kategorii zpravodajství.

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web