Sestra ČSA přišla o lukrativní byznys na Islandu

Letecké společnosti Holidays Czech Airlines (HCA), která je sestrou Českých aerolinií, se po roce hroutí lukrativní byznys na Islandu. Tamní letecká firma Iceland Express, pro kterou létají česká letadla v barvách HCA, má vážné existenční problémy. Situace vyvrcholila ve středu, kdy islandská správa letišť zadržela v Keflavíku letadlo Holidays Czech Airlines. Jako důvod uvedla dlužné letištní poplatky. Informaci první přinesl server iDnes.cz, následně ji potvrdila mluvčí HCA Hana Hejsková.

 Holidays Czech Airlines
25.10.2012 13:43   |  

„Holidays Czech Airlines ve středu pozastavily lety realizované pro společnost Iceland Express. Důvodem je změna vlastníka Iceland Express, kterým je nyní společnost Wow air,“ uvedla Hejsková. Wow air zřejmě nebude mít o pokračování spolupráce zájem. Mluvčí zároveň zdůraznila, že česká firma islandskému letišti nic nedluží; o rychlém uvolnění letadla se nyní jedná.

Zástupci HCA rovněž vedou jednání o oficiálním ukončení spolupráce s Iceland Express. Toto partnerství, s velkou slávou stvrzené letos v březnu, mělo přitom české letecké společnosti zajistit lukrativní příjmy po řadu dalších měsíců. Obě strany navíc vyjadřovaly zájem o pokračování spolupráce i v dalších letech. Letadla HCA zajišťovala všechny pravidelné linky a drtivou většinu charterů Iceland Expressu z Islandu. Celoročně měly z Islandu létat dva stroje Airbus A320, v letní sezoně pak tři letouny. Ve smlouvě byla i nová linka Praha – Keflavík.


Čtěte také:

Holidays Czech Airlines začaly létat na Island

Na dovolenou s lehčími kufry. Holidays Czech Airlines snížily váhové limity


Součástí pronájmu bylo vedle letadel i 27 členů posádek a pět mechaniků. Hodnota kontraktu nebyla zveřejněna, zástupci firem ale hovořili o stovkách milionů korun. Celkově měl Island zajistit zhruba čtvrtinu obratu české firmy. Iceland Express existuje od roku 2003. Zajímavostí je, že nevlastní žádná letadla, všechny své linky zajišťuje pronajatými stroji. Loni služeb firmy využilo zhruba 460 tisíc pasažérů.

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Tusk: První neformální summit EU bez Británie proběhne ve středu

Tusk: První neformální summit EU bez Británie proběhne ve středu

Řádný summit šéfů států a vlád zemí Evropské unie se v důsledku rozhodnutí britských voličů o odchodu z unie ve čtvrtečním referendu prakticky zúží příští týden na jediný den.… více

Komerční prezentace
Mobilní web