Škoda Vagonka dodá Českým drahám RegioPantery za 1,2 miliardy | E15.cz

Škoda Vagonka dodá Českým drahám RegioPantery za 1,2 miliardy

Škoda Vagonka dodá Českým drahám RegioPantery za 1,2 miliardy
Vlaková souprava z rodiny RegioPanter
• 
ZDROJ: Radim Holiš via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Ostravská Škoda Vagonka ze skupiny Škoda Transportation dodá v příštích letech Českým drahám (ČD) až 11 elektrických dvouvozových jednotek z rodiny RegioPanter. Hodnota rámcového kontraktu je 1,2 miliardy korun. První dva regionální vlaky by měly ČD objednat už letos a mohly by jezdit už koncem roku na Ostravsku. Platnost podepsaného rámcového kontraktu je 48 měsíců.

„První dvě soupravy z rámcového kontraktu by mohly jezdit na lince Ostrava - Mošnov, Ostrava Airport v Moravskoslezském kraji,“ uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Podle něj budou ČD objednávat vlaky podle potřeby a na dodávky budou vždy podepisovat konkrétní smlouvy.

„České dráhy už v minulých letech objednaly 26 vlaků RegioPanter v různých konfiguracích a většinu z nich už provozují,“ uvedl mluvčí. Výrobce, který dodal první regionální vlaky v roce 2012, dokončuje poslední dvě soupravy. Dalších 14 jednotek objednaly ČD v provedení pro meziregionální rychlíkovou dopravu. Prvních šest, třídílných a pětidílných soupravy, bude dodáno letos.

Regionální, nízkopodlažní, klimatizované elektrické RegioPantery už ČD nasazují v Ústeckém, Jihočeském, Jihomoravském, Olomouckém, Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Podle Štáhlavského jsou tyto dvousystémové vlaky vhodné pro provoz prakticky na všech elektrifikovaných tratích v ČR. Kapacita soupravy je 147 míst k sezení, z toho devět míst v 1. třídě. Cestující mají k dispozici ještě další sklopné sedačky. Jednotky řady 650 z rodiny RegioPanter jsou 53 metrů dlouhé, mají hmotnost 103 tun, výkon 1360 kW a maximální rychlost 160 km/h.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!