Stát chystá obří tendr na drážní komunikace

E15 exkluzivně Stát dá vůbec poprvé šanci konkurenci při zajištění provozu železničních komunikačních zařízení. V kancelářích ministerstva dopravy a Správy železniční dopravní cesty se připravuje obří tendr, jehož vítěz získá kontrakt na čtyři roky v předpokládané hodnotě dvě miliardy korun. Pro železnici bude muset zajistit bezchybný provoz například datových, rádiových a telefonních sítí, ale také třeba požární signalizace, hodin nebo informačních tabulí.

České dráhy
6.9.2012 6:32   |  

„Ano, připravuje se veřejná zakázka s názvem Zajištění provozu a servisu železničního telekomunikačního majetku,“ potvrdil deníku E15 mluvčí ministerstva Martin Novák. Ministr Pavel Dobeš musí ovšem získat pro svůj záměr souhlas vlády, jak praví pravidlo z roku 2010 pro takto velké zakázky. To by mohl dostat ještě v září, samo vypsání tendru se předpokládá během podzimu.

Drážní komunikační systémy spravuje společnost ČD-Telematika, kterou většinově vlastní České dráhy. Ta zřejmě bude i největším favoritem chystaného tendru. Účast zvažuje například i Telefónica. „V tuto chvíli ještě nejsme rozhodnuti, zda se tendru zúčastníme,“ uvedl mluvčí Hany Farghali. ČD-Telematice by mohla zatopit i firma GTS. „Naše účast bude záviset na podmínkách a zadání tendru, a tudíž ji nemůžeme v současné době potvrdit,“ sdělila mluvčí GTS Lucie Řeřichová.

Neveřejné telefonní, datové a digitální rádiové sítě, které pomáhají řídit provoz na kolejích, mají přes 20 tisíc uživatelů a jsou umístěny ve více než šesti tisících budovách v 1500 obcích. Jejich porevoluční historie je stejně komplikovaná jako historie celé železnice. Po rozdělení státní organizace České dráhy v roce 2003 převzala třetinu železničních komunikací nově vzniklá SŽDC, dvě třetiny si nechaly České dráhy, které se nově staly akciovou společností. Péči o obě části zajišťovala organizační jednotka ČD s názvem Správa železničních telekomunikací Praha.


Čtěte také:

ČD v červených číslech: ztrátu prohloubily už na půl miliardy

Ministerstvo se nevzdá plánu pustit na železnici konkurenci

Plat ředitele ČD? Má se prý zvednout až na 15 milionů ročně


V roce 2008 železniční komunikace získala SŽDC, na základě dvou smluv je spravuje ČD-Telematika. Obě smlouvy vyprší s koncem roku. „Cílem je zajistit provoz a servis železničního telekomunikačního majetku tak, aby nedocházelo k situacím, které mohou mít negativní vliv na bezpečnost a spolehlivost řízení železničního provozu,“ doplnil Novák z ministerstva dopravy.

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web