Stát koupí dopravcům vlaky, nárok budou mít jen ti, co jezdí za dotace | E15.cz

Stát koupí dopravcům vlaky, nárok budou mít jen ti, co jezdí za dotace

Stát koupí dopravcům vlaky, nárok budou mít jen ti, co jezdí za dotace
příměstské vlaky CityElefant (foto E15)
• 
ZDROJ: Petr Topič, Mladá fronta

Jan Šindelář

Česko bude v následujících letech poprvé v novodobé historii přispívat železničním dopravcům na vlaky až do výše sta procent ceny. Ministerstvo dopravy nyní připravuje program, v rámci něhož budou firmy peníze čerpat.

Jde přitom v první řadě o využití evropských fondů. Unie v rámci nového operačního programu Doprava může dát dopravcům až 85 procent hodnoty vozu, zbytek vůbec poprvé dodá státní rozpočet. „Podmínky programu se nyní dolaďují,“ řekl mluvčí rezortu Tomáš Neřold s tím, že se prozatím počítá s prostředky v rozmezí 8,2 miliardy až 12,3 miliardy korun. Ministerstvo bude proplácet pouze vlaky, které jezdí v závazku veřejné služby, tedy za dotace.

Ty nyní v rychlíkové dopravě pobírají pouze České dráhy, ministerstvo už ale začalo s otevíráním trhu, v běhu je první soutěž o dotované vlaky na lince Plzeň–Most. Další tendry na tratě Pardubice–Liberec–Ústí nad Labem a Praha–Ústí nad Labem–Chomutov–Cheb by měly být vypsány na podzim. Pokud v tendrech uspějí soukromníci, dostanou se i oni k vlakům zdarma.

Krátké smlouvy a předávání vlaků

Smlouvy na dotované linky ale budou kratší, než je životnost nových souprav. Ta se počítá na desítky let. Pokud tedy dopravce získá smlouvu například na patnáct let a po jejím uplynutí o trať přijde, bude muset předat vlaky svému následovníku.

Za dotacemi na nákup vlaků je možné vidět i snahu ministerstva dopravy vyčerpat v následujících letech co nejvíce peněz z evropských fondů. Zkušenosti minulých let totiž ukazují, že stát není schopen všechny peníze prostavět na dálnicích a kolejích. Stát přispíval na nákup vlaků i v minulých letech, nikdy ale nešlo o miliardy a stoprocentní dotaci.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!