Stát se opět pokouší využít soukromé peníze na D4

Přebytek kapitálu bank a nízké úrokové sazby nahrávají dálničním projektům PPP. Ministerstvo dopravy chce znovu zkusit rehabilitovat výstavbu dálnic pomocí soukromého kapitálu. Přes několikeré pokusy se v Česku dosud nic takového nepodařilo, na rozdíl třeba od Slovenska. Úřad včera sezval ke kulatému stolu odborníky a možné zájemce o pozici poradce při přípravě pilotního projektu. Konkrétně jde o dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem.

 Dálnice v ČR - ilustrační foto
14.9.2016 6:50   |  

Ministerstvo se konzultacemi chce vyhnout blamáži, kterou už letos zažilo. První soutěž na poradce zrušil antimonopolní úřad kvůli diskriminačním podmínkám, opravný tendr vypíše stát v říjnu.

Čtěte více: Jan Troják: Je pravý čas supstit dálniční projekt PPP

„Výhodou je rychlost stavby, ale i to, že firma, která dálnici také provozuje, odvede práci kvalitně a nemusíme ji tolik kontrolovat,“ sdělil deníku E15 ministr Dan Ťok. Podle něj má být první projekt tréninkem na období po roce 2023, kdy z velké části vyschne proud evropských peněz do českých dálnic a bude třeba hledat jiné zdroje. S tím souhlasí i stavební firmy.

Doplňkový způsob financování

„Chceme, aby se to zkusilo jako doplňkový způsob financování,“ uvedl nedávno jednatel Sdružení pro výstavbu silnic Petr Svoboda. Situace v bankovním sektoru přitom státu hraje do karet. Banky sedí na nebývalých kapitálových polštářích a úroky jsou rekordně nízko. Podle Evropského centra pro PPP projekty průměrná marže na komerčních úvěrech pro výstavbu klesla od roku 2013 do loňska ze tří procent na polovinu.

„Je tedy i z pohledu financování pravý čas konečně realizovat nějaký pilotní projekt PPP,“ říká šéf projektového financování ČSOB Jan Troják. Dostavba třiceti kilometrů D4 s odhadovanými náklady 25 miliard by měla začít za dva roky.


Čtěte také:

Antimonopolní úřad zrušil tendr na poradce pro dostavbu dálnice D4

Dostavbu dálnice D4 zaplatí soukromníci, vláda schválila PPP projekt

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web