Stát vyrábí regionální tratě

České republice letos výrazně zhoustne síť regionálních tratí, aniž by v krajích přibyl jediný pražec. Ministerstvo dopravy se rozhodlo papírově převést desítky tratí z kategorie celostátní do kategorie regionální. Důvodem jsou směrnice Evropské unie, které počítají s budoucí „jedinou celoevropskou železnicí“. V sázce jsou přitom desítky miliard korun. Celostátní tratě se totiž budou muset postupně přizpůsobit požadavkům na propojenost, takzvanou interoperabilitu.

 železnice
14.2.2012 8:26   |  

„Je možné se ztotožnit s názorem, že uplatnění požadavků interoperability na celou síť Správy železniční dopravní cesty by vedlo k neúměrným a neefektivně vynaloženým nákladům,“ říká mluvčí správy Pavel Halla. Jde například o zabezpečovací zařízení, nástroje pro komunikaci vlaků nebo traťové rychlosti. Nové tratě se už staví podle evropských pravidel, staré se budou postupně přizpůsobovat v rámci budoucích rekonstrukcí. Ze škatulky celostátních drah vypadnou především tratě, kde ministerstvo neobjednává rychlíky a po kterých nejezdí mezinárodní nákladní vlaky.


Čtěte také: Lokálky zaplatí za koleje stejně jako rychlovlaky


Nové dělení bude mít i zcela bezprostřední dopady. Na regionálních tratích platí vlaky nižší poplatky, takže České dráhy a kraje by mohly na lokálkách mírně ušetřit. Praxe také ukazuje, že údržba na regionálních tratích je levnější, ačkoliv legislativně není v údržbě jednotlivých kategorií žádný rozdíl. Občas jsou dokonce regionální tratě ponechány napospas přírodě. Na rozdíl od celostátních drah je navíc možné regionální tratě snáze rozdělit a privatizovat.

Ve státní správě existují i úvahy o převodu regionálních tratí na kraje a vzniku jakýchsi krajských železničních správ.

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web