Stát znovu vydal fosforovou výjimku

Po českých kolejích bude dál jezdit žlutý fosfor i ve starých kazašských cisternách, které neodpovídají Řádu pro přepravu nebezpečných věcí (RID). Ministr dopravy Antonín Prachař totiž udělil přepravní firmě AWT výjimku na další půlrok, tedy do konce letošního roku. A to přesto, že ministerstvo už v lednu vyhlašovalo, že s podepisováním výjimek končí.

ilustrační foto
29.7.2014 6:29   |  

Vlak s nákladem kazašského fosforu jezdí pravidelně napříč Moravou do chemičky Fosfa Břeclav. Žlutý fosfor se má podle mezinárodních pravidel přepravovat v takzvaných nádržkových kontejnerech a nikoli v cisternách. Ministr ale vyslyšel argumenty dopravců, podle kterých je vhodných vagonů na evropském trhu nedostatek a je třeba je vyrobit.

„Z prověření vyplynulo, že žádný z dopravců nedisponoval k 30. červnu požadovanými kontejnery, v celé Evropě nebyla dostatečná kapacita,“ uvedl mluvčí MD Tomáš Neřold. Ministerská výjimka platí pro konkrétních 45 cisteren, má tedy stejný rozsah jako v období od ledna do června. Od listopadu by se ale měl počet nevyhovujících cisteren začít snižovat.

Přechod na kontejnery až příští rok

„Postupně dochází k přechodu na dopravu pomocí kontejnerů,“ uvedl mediální zástupce AWT Radek Ivaniškin. Podle něj už nádržkové kontejnery nad cisternami převažují. Přechod na plně kontejnerový způsob dopravy ovšem plánuje AWT až v roce 2015. Podle informací deníku E15 by se na přepravě fosforu rádo podílelo i ČD Cargo, které Fosfě poslalo svou nabídku. Osud této varianty ale není zatím znám.

Žlutý fosfor se nechvalně proslavil v roce 2007, kdy s ním na Ukrajině vykolejil vlak. Několik vagonů se vzňalo a jedovatý mrak zamořil dvě desítky vesnic.


Čtěte také:

Fosforové vlaky už v létě nedostanou výjimku

V Česku v roce 2014 nepřibude ani metr dálnice nebo železnice

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

EU prodloužila protiruské sankce, nejméně do ledna 2017

EU prodloužila protiruské sankce, nejméně do ledna 2017 aktualizováno

Evropská unie prodloužila hospodářské sankce vůči Rusku do konce ledna 2017. Hospodářská opatření, omezující především ruský přístup na finanční trhy a zakazující export určitých… více

Komerční prezentace
Mobilní web