Šumavskou lokálku čeká modernizace za dvě miliardy

10.9.2014 10:00   |  

Správa železniční dopravní cesty dnes slavnostně zahájila modernizaci šumavské trati z Českých Budějovic do Volar. Plánovaná investice činí dvě miliardy korun, což je v podmínkách české regionální železnice nebývale vysoká suma.

Zhruba 1,2 miliardy přispějí evropské fondy.„Technicky se trať po dokončení stane nejmodernější regionální dráhou v České republice,“ uvedl generální ředitel společnosti AŽD Praha Zdeněk Chrdle. Právě jeho firma je zhotovitelem stavby.

Téměř sto kilometrů dlouhá trať, která vede i přes národní park a boletický vojenský prostor, se dočká částečné rekonstrukce železničního svršku a spodku, modernizace sdělovacího a zabezpečovacího zařízení, nových nástupišť a především zvýšení rychlosti.

Zatímco dnes se tu jezdí rychlostí 50 až 70 kilometrů v hodině s lokálními omezeními až na 20 kilometrů v hodině, po revitalizaci rychlost stoupne na 75 kilometrů za hodinu. V úseku mezi Českými Budějovicemi a Boršovem nad Vltavou budou vlaky dokonce jezdit až devadesátikilometrovou rychlostí. Jízdná doba se zkrátí o 26 minut.

Poslední investice byla před 50 lety

„Revitalizace této trati přichází v pravý čas, vždyť naposledy se do ní výrazně investovalo před 50 lety,“ doplnil šéf SŽDC Pavel Surý. Trať modernizací ale zároveň přijde o část svého kouzla starých časů. Téměř polovina ze 113 železničních přejezdů bude vybavena světelnou signalizací, dalších třináct bude osazeno závorami. Vybrané výhybky ve stanicích budou doplněny o elektrický ohřev. Vše bude dálkově řízeno. Hotovo by mělo být v první polovině roku 2016.

Malebná trať České Budějovice – Český Krumlov – Černá v Pošumaví – Černý Kříž – Volary je jednou ze šumavských lokálek, pro které Jihočeský kraj hledá dopravce v otevřeném tendru.


Čtěte také:

Šumava slibuje velký souboj železničních dopravců

Jan Šatava: Moderní vozidla jsou pro lokálky drahá

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web