Škoda Transportation dodá do Rigy další tramvaje

16.4.2010 7:44   |  

Plzeňská Škoda Transportation dodala do lotyšské metropole Rigy první z dvaceti objednaných tříčlánkových nízkopodlažních tramvají ForCity (15T), které bude postupně uvádět do provozu od letošního září. Začala tak naplňovat zakázku za více než 1,3 miliardy korun. Firma se už zároveň může chystat na další objednávky.

„Město se rozhodlo uplatnit část z opce na dalších 32 souprav a chystá objednávku dalších šesti, tentokrát čtyřčlánkových tramvají,“ řekl deníku E15 předseda představenstva a generální ředitel firmy Tomáš Krsek. Cena jedné tříčlánkové nízkopodlažní tramvaje ForCity pro Rigu činí 2,6 milionu eur.

S ForCity chce Škoda uspět i v dalších pobaltských zemích. „Ve hře je například velký tendr v estonském Tallinnu na dodávku tramvají včetně stavby nových tratí,“ dodal Krsek.

Obyvatelé Rigy se svezou první novou tramvají už letos v červnu při jejím zkušebním provozu, zbývajících 19 tramvají ForCity má být předáno podle smlouvy postupně od září 2010 do konce ledna 2011. „Uvažujeme ale i o tom, že všechna vozidla dodáme již do konce letošního roku,“ řekl Krsek.

Tramvaje ForCity by měly od druhé poloviny letošního roku postupně vyjíždět i v Praze. Ta si do roku 2017 objednala 250 těchto vozů téměř za 15,4 miliardy korun.

Tramvaje pro Rigu se mírně liší od konstrukce vozů ForCity dodávaných pro Prahu. Mají pozměněný design čela soupravy, která má díky výhradně rovinatému terénu pouze tři trakční podvozky a dále klimatizovaný prostor pro cestující. Výrobce změnil některé použité materiály a nakupované díly, neboť jedním z požadavků bylo provozovat tramvaj za mrazivých dní při teplotách až minus 40 stupňů Celsia. „Některé díly musí být vyráběny odlišně. Například laminátové sedačky nahradily čalouněné, které lépe odolají mrazu,“ řekl Krsek. Do vozidla, jehož maximální provozní rychlost je 70 kilometrů za hodinu, se vejde 318 osob.

K tomu, že si Riga vybrala škodovku, přispěla nedávno ukončená dodávka 150 trolejbusů 24Tr ze sesterské společnosti Škody Electric. O kontrakt, vyhlášený v prosinci 2007, usilovalo podle Krska dalších pět účastníků z celé Evropy - Alstom se svým produktem Citadis, běloruský Belcommunmash s typem BKM-843, Bombardier s tramvají Flixity-Outlook, polská PESA a německý Siemens se svým vozem Combino.

Autor: Jiří Holuša | Riga

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web