Trať Praha-Ostrava: RegioJet zlevní, ČD zruší jeden spoj

Soukromý železniční dopravce RegioJet plánuje zlevnit jízdné na trati z Prahy do Ostravy až o třetinu a České dráhy (ČD) od června zruší na uvedené trase jeden z dosavadních spojů pendolinem. O záměru RegioJetu snížit cenu píšou dnešní Hospodářské noviny (HN), o úmyslu ČD omezit pendolina do Ostravy informuje kromě HN také deník Dnes.

RegioJet
30.3.2012 9:10   |  

RegioJet podnikatele Radima Jančury a ČD spolu na uvedené trati už několik měsíců soupeří o zákazníky. Dráhy tvrdí, že důvodem vyřazení jednoho pendolina je snaha mít v provozu pět souprav, aby šestá mohla být na opravách a sedmá záložní. „Denně je v provozu šest ze sedmi souprav a není prakticky žádná záloha pro řešení mimořádných situací,“ řekl mluvčí drah Petr Šťáhlavský deníku Dnes.


Čtěte také: RegioJet zaostává za plány: chybí mu čtyři spoje


Podle HN pendolina jezdí v neatraktivních časech téměř prázdná a deník Dnes zase na základě svého průzkumu z tohoto týdne píše, že obsazenost vlaků RegioJetu je ve většině případů vyšší. RegioJetu bude ale podle HN nucen zlevnit, aby získal cestující, kteří dosud kvůli nižší ceně jezdí s ČD. „Během dvou týdnů zvýšíme kapacitu svých vlaků a ty vlaky potřebujeme rychle zaplnit,“ cituje deník Jančuru. Chce prý „jít citelně“ pod ceny drah, které jsou nyní podle HN na pokladnách o 31 procent nižší než u RegioJetu.

Rozhodnutí ještě nepadlo, Jančura ale sází na to, že se mu vyplatí. „Snížení cen nám nakonec budou muset zaplatit České dráhy,“ řekl HN. Předpokládá totiž, že antimonopolní úřad uzná, že ČD nabízejí nelegální predátorské ceny, tedy že na této trase prodělávají jen proto, aby vytlačily konkurenta. Pokud by úřad s takovým závěrem souhlasil, musely by ČD zaplatit RegioJetu kompenzace za ušlé tržby, píšou HN. Dráhy podle listu uvádějí, že na trase vydělávají a cenu jen snížily na úroveň RegioJetu.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web