Turci váhají s převzetím polských aerolinií LOT | E15.cz

Turci váhají s převzetím polských aerolinií LOT

Turci váhají s převzetím polských aerolinií LOT
Embraer 170 LOTu přistává na letišti v Praze
• 
ZDROJ: E15 Štěpán Bruner

Aureliusz M. Pędziwol

Turkish Airlines mají měsíc na rozhodnutí, zda převezmou polského přepravce LOT. Transakce se však ani zdaleka nezdá být tak jistou jako ještě přednedávnem.

Poslední rozhovory obou šéfů zjevně nepřinesly očekávané výsledky. „Turci zkoumají podklady, které se vztahují k eventuální transakci,“ informoval o schůzce v Ankaře viceministr státního majetku Rafał Baniak zodpovědný za privatizaci národního přepravce. „Sami se musejí rozhodnout, zda transakci chtějí provést,“ dodal.

V dozorčí radě tureckých aerolinií se podle polského listu Rzeczpospolita objevují protichůdné názory, zda má firma rázně expandovat, nebo růst pozvolnějším tempem bez přebírání jiných leteckých společností. Pro nákup LOT se měli vyslovit jak šéf dozorčí rady Hamdi Topçu, tak šéf představenstva Temel Kotil.

Blíží se polsko-turecká aerosvatba

Hlavní problém pro Turky představuje nařízení EU, které mimounijnímu investorovi zapovídá převzetí více než poloviny akcií unijního leteckého přepravce. Druhý kámen úrazu spočívá v polském zákonu o LOT, jenž nedovoluje postoupení více než 49 procent akcií aerolinií. „Tato překážka se zdá být překonatelná,“ napsala Rzeczpospolita bez bližšího upřesnění.

Autor: Aureliusz M. Pędziwol
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!