Uber žaluje konkurenta, měl si u něj objednat statisíce falešných jízd

Společnost Uber, která se zabývá zprostředkováváním jízd, žaluje kvůli nekalým praktikám konkurenta. V Indii si u ní společnost Ola údajně objednala přes 400 tisíc falešných jízd z 90 tisíc účtů. Uber požaduje odškodné ve výši 7,4 miliony dolarů (asi 180 milionů korun).

 Aplikace Uber
24.3.2016 10:36   |  

Uber tvrdí, že Ola proti němu rozjela cílený útok, v jehož rámci objednávala statisíce jízd z falešných účtů a tyto jízdy na poslední chvíli rušila. Přes 23 tisíc registrovaných řidičů kvůli tomu údajně skončilo.

Ola je navíc obviněna z toho, že se její zaměstnanci ve zprávách měli vydávat za manažery Uberu a schválně mást řidiče konkurenční alternativní taxislužby. Vzniklé škody teď Uber hodlá vymáhat u soudu v Dillí. Slyšení se má konat 14. září letošního roku.

Žalovaná společnost veškerá obvinění odmítá a označuje je za falešná a nesmyslná. „Je mimo naše chápání, že tohle má být strategie Uberu, jak odvést pozornost od jejího současného postavení na trhu, kde má poslední dobou problémy,“ píše Ola v prohlášení.

Boj o Indii

Žaloba je vyvrcholením tvrdého konkurenčního boje, který v Indii v posledních měsících vrcholí. Uber loni v červnu oznámil, že v zemi hodlá investovat miliardu dolarů. Proti němu vznikla aliance, ve které je kromě Ola ještě Lyft, Grab a Didi Kuaidi. Ta má za cíl omezit dominanci Uberu, který je považován za nejhodnotnější startup na světě.

Zajímavostí je, že podobné žalobě před časem čelil sám Uber. V roce 2014 byl obviněn z toho, že jeho zaměstnanci objednali u konkurenčního Lyftu přes 5 tisíc falešných jízd. V menším měřítku měli napadnout aplikaci Gett, ze které v New Yorku údajně během tří dnů objednali a později zrušili přes sto jízd.

Aplikace Uber je dostupná na chytrých telefonech. Zákazníci si přes ní mohou objednat odvoz, přičemž vidí jméno a fotografii řidiče, informace o vozidle a jeho registrační značku. Uber působí v 66 zemích světa, k dispozici je i v České republice.


Dále čtěte:

Uber nabízí Praze pomoc s taxikáři. Magistrát s ním nehodlá jednat

Airbus a Uber se nevzdávají, po prvotním neúspěchu chystají další lety

Autor: Adam Štěpánek redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web