V Brně vyroste dopravní výzkumné středisko za půl miliardy korun

11.2.2011 11:47   |  

Pověst Brna jako technologického centra republiky brzy významně posílí. Státní Centrum dopravního výzkumu (CDV) zde do tří let zbuduje nové vědecké středisko, které bude odborně zkoumat nejrůznější aspekty dopravy. V tuzemsku unikátní projekt nese název CDV Plus - Dopravní VaV centrum. Celkové náklady na nové laboratoře a další zázemí budou činit 463 milionů korun, z toho 85 procent zaplatí evropské fondy.

Státní CDV, které formálně zřizuje ministerstvo dopravy, zaměří výzkum v novém středisku do několika směrů. Vědci se budou zabývat například bezpečností v silniční dopravě, hloubkovou analýzou dopravních nehod nebo slučitelností dopravní infrastruktury s přírodou. „Předpokládáme, že v dohledné době budou výraznou část našich potřeb pokrývat komerční subjekty,“ řekl serveru E15.cz ředitel CDV Karel Pospíšil.

Data a analýzy chtějí výzkumníci prodávat například pojišťovnám, auditorům, stavebním firmám nebo výrobcům automobilů. „Automobilky určitě chtějí vědět, jak se jejich vůz chová v provozu a při nehodě,“ řekl Pospíšil. Soukromé firmy by prý mohly přispívat i na samotný provoz centra. Nové vědecké středisko bude sloužit rovněž policii, ministerstvu dopravy, vysokým školám a autoškolám.

Nově bude zřízen vědecký tým, který bude na základě informací policie vyjíždět k dopravním nehodám. Členem týmu bude například odborník na konstrukci vozidel nebo psycholog. Získaná data budou podle Pospíšila přísně anonymní a nebudou moci sloužit jako doklady u soudu.

Stavět se začne zhruba v polovině roku na pozemcích CDV v Líšeňské ulici, kam se postupně sestěhují i další roztroušené součásti centra. Dodavatel vzejde z tendru, konec stavby se předpokládá v roce 2013. „Plně budeme fungovat od roku 2014,“ řekl Pospíšil.

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Ministerstvo financí Spojených států ve svém včerejším prohlášení vyslalo varování Evropské komisi. Američanům vadí současná kauza, ve které orgány Evropské unie vyšetřují možné… více

Mobilní web