V Brně vyroste dopravní výzkumné středisko za půl miliardy korun

11.2.2011 11:47   |  

Pověst Brna jako technologického centra republiky brzy významně posílí. Státní Centrum dopravního výzkumu (CDV) zde do tří let zbuduje nové vědecké středisko, které bude odborně zkoumat nejrůznější aspekty dopravy. V tuzemsku unikátní projekt nese název CDV Plus - Dopravní VaV centrum. Celkové náklady na nové laboratoře a další zázemí budou činit 463 milionů korun, z toho 85 procent zaplatí evropské fondy.

Státní CDV, které formálně zřizuje ministerstvo dopravy, zaměří výzkum v novém středisku do několika směrů. Vědci se budou zabývat například bezpečností v silniční dopravě, hloubkovou analýzou dopravních nehod nebo slučitelností dopravní infrastruktury s přírodou. „Předpokládáme, že v dohledné době budou výraznou část našich potřeb pokrývat komerční subjekty,“ řekl serveru E15.cz ředitel CDV Karel Pospíšil.

Data a analýzy chtějí výzkumníci prodávat například pojišťovnám, auditorům, stavebním firmám nebo výrobcům automobilů. „Automobilky určitě chtějí vědět, jak se jejich vůz chová v provozu a při nehodě,“ řekl Pospíšil. Soukromé firmy by prý mohly přispívat i na samotný provoz centra. Nové vědecké středisko bude sloužit rovněž policii, ministerstvu dopravy, vysokým školám a autoškolám.

Nově bude zřízen vědecký tým, který bude na základě informací policie vyjíždět k dopravním nehodám. Členem týmu bude například odborník na konstrukci vozidel nebo psycholog. Získaná data budou podle Pospíšila přísně anonymní a nebudou moci sloužit jako doklady u soudu.

Stavět se začne zhruba v polovině roku na pozemcích CDV v Líšeňské ulici, kam se postupně sestěhují i další roztroušené součásti centra. Dodavatel vzejde z tendru, konec stavby se předpokládá v roce 2013. „Plně budeme fungovat od roku 2014,“ řekl Pospíšil.

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web