V Česku jezdí 880 CNG autobusů. Registrace loni vzrostly na čtvrtinu

Nejméně 26 procent ze všech nově registrovaných autobusů v ČR bylo v roce 2015 s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Jen v městské a příměstské hromadné dopravě přibylo nejméně 355 CNG autobusů, celkově jich v hromadné dopravě v Česku nyní jezdí 880.

 Autobus na CNG
14.1.2016 12:23   |  

„V roce 2015 přibylo jen v městské a příměstské hromadné dopravě nejméně 355 CNG autobusů z celkového počtu nově registrovaných 1350 autobusů, což představuje více než čtvrtinu ze všech nových registrací autobusů v ČR. Celkem jich v hromadné dopravě jezdí už 880,“ vypočítává Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu.

V roce 2014 bylo registrováno 102 nových CNG autobusů, to představovalo téměř 10 procent ze všech nových registrací autobusů v ČR. Podobně tomu bylo i v předešlých letech.

Celkově vzrostly v loňském roce registrace nových autobusů o více než 27 procent. Konkrétně z 1061 na 1350 kusů.

Úspory i bez dotací

Vliv na toto zvýšení měly i CNG autobusy, za přispění dotací na výměnu nejstarších a životní prostředí nejvíce znečišťujících autobusů městské hromadné dopravy za ekologické bezprašné autobusy na CNG.

„Nicméně někteří dopravci, jako například ČSAD Tišnov a jiní si dnes pořizují CNG autobusy i bez dotací a i tak se jim ušetřené náklady bohatě vyplatí. Podniky s 30 autobusy ušetří ročně přes deset milionů korun,“ dodává Šimek.

V Česku dnes jezdí 19 892 autobusů (stav k 30. 9. 2015) a jejich průměrné stáří je 14,34 roku. Přitom průměrné stáří autobusů v Evropské unii činí 11 let.

Podle Českého plynárenského svazu jezdí v ČR zatím asi 4,5 procenta CNG autobusů ze všech v asi 40 městech. Ve světě dnes jezdí již téměř 782 tisíc CNG bezprašných autobusů.


Čtěte také:

Stát podpoří auta na elektřinu a plyn, za 15 let jich chce půl milionu

V Česku je již více než sto stanic se stlačeným zemním plynem

Každý rok přibude na silnicích 12 tisíc aut na CNG, plánuje ministerstvo


Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web