Vláda schválila snížení dotací pro železnice, dostanou méně o 1,6 miliardy | E15.cz

Vláda schválila snížení dotací pro železnice, dostanou méně o 1,6 miliardy

ČTK

Snížení evropských dotací na rozvoj dopravní infrastruktury postihne železnici. Kvůli zvýšení životní úrovně v regionu omezí EU dotace v rámci Operačního programu doprava (OPD) o 1,6 miliardy korun. I po tomto snížení prostředků může Česko na železniční projekty čerpat pro roky 2014 až 2020 zhruba 61 miliard korun. Snížení dotace na železnici v pondělí schválila vláda.

Právě železnici ministerstvo dopravy vytipovalo pro omezení financování jako první. Poté názor přehodnotilo kvůli obavě o čerpání zaměřené na silniční infrastrukturu. "Stav přípravy klíčových silničních projektů v té době ale nedával jistotu, že se podaří celou alokaci na silnice vyčerpat," uvedl Neřold.

Národní dopravce není třeba. Soukromníci to zařídí lépe, říká Emanuel Šíp z Hospodářské komory

Poslední obrat byl podle mluvčího výsledkem zlepšení přípravy klíčových silničních projektů. Ministerstvo navíc má k dispozici další dotační program program CEF, který je v podmínkách ČR z převážné části využíván pro železnici.

Dotační programy umožňují Česku čerpat na dopravní infrastrukturu zhruba 110 miliard korun v případě programu OPD a téměř 30 miliard z programu CEF. Podle nedávného vyjádření ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) je reálné, že ČR využije prakticky všechny tyto prostředky, jako se to stalo u předchozího programového období OPD.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!