Vlaky ČD Cargo loni přepravily o sedm procent méně zboží

E15 exkluzivně Vlaky nákladního železničního dopravce ČD Cargo, který je stoprocentně ve vlastnictví Českých drah, loni přepravily 73,27 milionu tun zboží. Meziročně to představuje pokles o sedm procent, absolutně o 5,43 milionu tun. Bez dalších podrobností to deníku E15 sdělila zástupkyně firmy Lada Hlaváčková.

ČD Cargo
16.1.2013 6:34   |  

Potvrdily se tak prognózy už z pololetí loňského roku, kdy tehdejší šéf firmy Gustav Slamečka (odcházel z ní na podzim) hovořil o výrazně klesajících objemech například u koksu nebo hnědého uhlí.

Výsledky firmy ještě nebyly zveřejněny, v prosinci se však hovořilo o provozní ztrátě zhruba 230 až 250 milionů korun. Účetní ztráta ale bude zřejmě výrazně vyšší a přiblíží se dvěma miliardám. Důvodem je přecenění majetku, který byl do firmy při jejím vzniku vložen, přitom byl ale výrazně nadhodnocen.

Letošní rok bude pro přežití ztrátového státního dopravce klíčový. Mimo jiné se bude rozhodovat o osudu takzvaných jednotlivých zásilek, které společnost táhnou ekonomicky ke dnu, a v této souvislosti i o propuštění tisíců zaměstnanců. Záchranou může být výrazné snížení poplatku za používání kolejí.


Čtěte také:

ČD Cargo se možná spojí se partnerskou firmou ze Slovenska

Žaluda usiluje o smazání hranice mezi Českými drahami a cargem

Správa kolejí nahraje ČD Cargu, sníží poplatky za náklad


Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web