Vydávání opencard se ve čtvrtek zastaví. Nahradí ji papírové kupony

aktualizováno Praha od čtvrtka pravděpodobně nebude schopna vydávat nové karty opencard. Důvodem je očekávaný výpadek softwaru. Noví žadatelé budou moci pro předplatné jízdné používat pouze papírové kupony. Jak dlouho výpadek potrvá, není jasné. Praha o tom jedná s vlastníkem práv k projektu, firmou eMoneyServices (EMS). Stávajících držitelů opencard se potíže nedotknou, řekl šéf magistrátní komise pro ICT Ondřej Felix. Projekt z éry bývalého primátora Pavla Béma stál Prahu zhruba 1,75 miliardy korun.

Opencard
29.9.2015 19:03   |  

Problémy s vydáváním karet se v posledních měsících objevily opakovaně. V tomto případě se podle Felixe pracovníkům kartového centra od léta objevuje na monitorech oznámení o ukončení platnosti licence ke 30. září. Praha to zatím bez úspěchu řeší. „Všechny důsledky bohužel neznáme, pravděpodobně ale od 1. října nebudeme schopni vydávat nové karty opencard,“ uvedl. Jednání s EMS, která po městu chce 654 milionů korun, podle něj zatím k žádnému výsledku nedospěla.

EMS, která se s magistrátem kvůli údajným dluhům už několik měsíců soudí, zodpovědnost za výpadky odmítá. „Pokud Praha nezajistí podporu projektu, pak se budou problémy opakovat neustále. My systém nespravujeme, nevíme, co se v něm děje,“ řekl mluvčí EMS Martin Opatrný.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chápe postup EMS jako nátlak,který má vést k tomu, že hlavní město nebude pokračovat v soudních sporech s firmou. Město podle ní po EMS několikrát vyžadovalo odstranění problému, zatím prý neúspěšně. „Město rozhodně nebude ustupovat, protože nehodlá pokračovat v nesmyslném plýtvání veřejných prostředků za systém, který dosud stál 1,7 miliardy korun, a jediná úloha, kterou dnes plní, je nahrazovat papírovou tramvajenku plastovou kartičkou s čipem,“ sdělila Krnáčová.

Dvě stě tisíc s papírem

Dopravní podnik je podle Felixe připraven na to, aby zájem žadatelů o papírové průkazky zvládl. „Pro cestující, kteří mají platnou opencard s platným kuponem, se nic nemění. Potíže se jich nedotknou,“ řekl. Lidé výpadek nepoznají ani při přepravní kontrole.

Co bude problém se softwarem znamenat pro ty, kterým končí platnost opencard, zatím nebyl schopen říci. Měli by ale prý zvážit přechod na papírovou průkazku. Další informace chce Operátor opencard, který projekt spravuje, oznámit ve čtvrtek. „Uděláme vše pro to, abychom systém udrželi funkční,“ řekl za Operátora Martin Vaic. Operátor se chce domáhat předběžného opatření, které v souvislosti s fungováním projektu před časem vydal soud.

Opencard si v minulosti pořídilo 1,2 milionu cestujících, skutečných uživatelů je podle Felixe kolem 700 tisíc. Na papírové kupony, které Praha znovu zavedla na jaře, jezdí asi 200 tisíc lidí.


Čtěte také:

Vlastník opencard EMS vyzval Prahu k ukončení provozu karty

Svoboda: Kauza opencard se týká principů demokracie

O2 si brousí zuby na opencard. Získala opční právo

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Počet odhalených pojistných podvodů se od roku 2010 ztrojnásobil, loni přesahoval 15 a půl tisíce. Vyplývá to z informací poskytnutých projektem Česko v datech. Nedá se ovšem… více

Komerční prezentace
Mobilní web