Výkupy pozemků pro nové metro stojí, DPP získal sedm metrů čtverečních

Stavba první části nové trasy metra D začíná pořádně drhnout a to se ještě ani nekoplo do země. Dopravnímu podniku Praha (DPP) se v přípravné fázi zatím podařilo vykoupit jediný ze zhruba osmi set pozemků potřebných pro postavení „déčka“. Získaná parcela v Kunraticích má podle katastru sedm metrů čtverečních.

Vizualizace stanice metra D Nemocnice Krč
30.9.2015 5:32   |  

Stavba prvního úseku z Pankráce do Písnice má začít v roce 2017. Celá trasa bude stát kolem 50 miliard korun. Avšak DPP u strategického projektu dosud neví, jaké parcely bude muset vykupovat. Nepomohla ani žádost zaslaná podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Pravomocné územní rozhodnutí stanoví seznam pozemků, na nichž bude umístěna stavba metra I. D, ale povinná osoba není ke dni podání žádosti schopna závazně a přesně specifikovat, zda a v jakém rozsahu dojde k odkupu těchto pozemků, zda nebude v některých případech postačovat zřízení věcného břemene či nájemní smlouvy takzvaný dočasný zábor,“ sdělila deníku E15 vedoucí právního odboru DPP Vlasta Kotrbová.

Časový problém

„Skutečnost, že DPP ještě nezačal s přípravou majetkového vypořádání pozemku pro stavbu metra D, vidím jako problém z časového hlediska, jelikož tento proces může trvat i několik let,“ soudí advokát Bystrík Bugan, který se zabývá občanským právem.

Situace kolem přípravy metra D nenahrává řediteli dopravního podniku Jaroslavovi Ďurišovi. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se v pátek nechala slyšet, že ho chce kvůli fungování firmy vyměnit.

Nášlapná mina

Některé výkupy pozemků budou pro DPP problematické. Při přípravě první části trasy D z Pankráce do Písnice číhá na dopravní podnik nášlapná mina mezi stanicemi Nádraží Krč a Nemocnice Krč. Velkou část parcel nad metrem tam zmrazila policie. Pocházejí z kontroverzní restituce majetku po prvorepublikovém velkostatkáři Juliu Bečvářovi. Její okolnosti vyšetřuje Útvar pro boj s organizovaným zločinem.

Bude-li DPP chtít tyto parcely vykoupit, nyní neuspěje. Majitel je až do zrušení policejní plomby nesmí prodat. „Pokud jsou pozemky zajištěny v rámci trestního řízení, vlastník s nimi nemůže libovolně disponovat. Je to podobné, jako by na pozemky byla nařízena exekuce,“ vysvětlil právník Miroslav Hájek z poradenské společnosti Vilímková Dudák & Partners.

Pozemky vlastní přes firmu Bečvářova Krč společnost Bečvářova. Z veřejných zdrojů není zřejmé, kdo ji vlastní. K podílu se přihlásil jen někdejší liberecký zastupitel za ODS spjatý v minulosti se skupinou Syner Jaroslav Mejstřík. V představenstvu Bečvářovy Krče je další bývalý vrcholový manažer Syneru Igor Horník.

Výstavbu metra torpédují i majitelé parcel před Thomayerovou nemocnicí v Krči. Soudně napadli změny územního plánu potřebné pro stavbu trasy D. Soud jednu z těchto změn v srpnu zrušil. Praha se tomu brání kasační stížností.

Metro přitáhne výstavbu za miliardy

Plánovaná trasa metra D pomůže majitelům okolních pozemků hodně vydělat. Budoucí stanice na sebe totiž nabalí nové realitní projekty za desítky miliard korun, jak vyplývá z urbanistické koncepce zpracované sdružením renomovaných architektů.

Jen u čtveřice stanic Nádraží Krč, Nemocnice Krč, Nové Dvory a Libuš vyčísluje studie objem možných realitních investic na 21 miliard korun. V okolí zastávek vznikne množství nových bytů, kanceláří a obchodů. Nové využití tam čeká na desítky hektarů parcel.


Čtěte také:

Projektová dokumentace k metru D vyjde na 450 milionů

Vydávání opencard se ve čtvrtek zastaví. Nahradí ji papírové kupony

Daniel Novák Autor: Daniel Novák redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Za brexit může Tusk, prohlásil jeho politický oponent Kaczyński

Za brexit může Tusk, prohlásil jeho politický oponent Kaczyński

Vůdce polské vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil předsedu Evropské rady a svého krajan Donalda Tuska z odpovědnosti za britský… více

Komerční prezentace
Mobilní web