Za vlaky pro děti a důchodce zdarma zaplatí Slováci dvakrát

Zhruba 2,5 milionu důchodců, studentů a dětí školou povinných se bude moci už za pár dní – od 17. listopadu – po Slovensku vozit vlaky zdarma. Vláda za tento rozmar zaplatí drahám zhruba 13 milionů eur ročně. Minimálně stejnou sumu však zaplatí krajské samosprávy, které budou nuceny jako objednavatelé dopravy hradit ztráty z ušlých zisků autobusovým dopravcům.

Železnice Slovenskej republiky
4.11.2014 8:56   |  

„Zvýhodnění cen cestovného na železnici může znamenat odliv cestujících autobusům asi o osm procent,“ tvrdí prezident Svazu autobusové dopravy Peter Pobeha a přitom připomíná, že autobusy mají v regionální dopravě rozhodující postavení. Celkem zabezpečují více než 85 procent výkonů, jen v minulém roce přepravily téměř 190 milionů cestujících.

Rezort dopravy si vysoké využívání autobusů uvědomuje, chce však jít ve stopách Evropské unie. Ta se přiklání k ekologičtější a bezpečnější železnici. „Dlouhodobým problémem je sladění železniční a autobusové dopravy,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Martin Kóňa. Stále nejsou ojedinělé případy, kdy jedním směrem prakticky ve stejném čase vyráží vlak i autobus. „Navzájem si tak konkurují, přičemž jsou oba tím či oním způsobem dotované z peněženek občanů,“ dodává.

Cestování na náklady státního rozpočtu přitom nebude přehnaně pohodlné. Pasažéři budou moci využívat jen místa v druhé třídě a jen ve vybraných vlacích. Do nejrychlejších IC vlaků se nedostanou vůbec a v rychlících budou mít většinou omezený počet míst, aby nezabírali kapacitu pro platící zákazníky hlavně v nejvytíženějších časech.


Čtěte také:

Slovenští penzisté, děti a studenti budou cestovat vlakem zdarma

RegioJet chystá na Slovensku stoprocentní slevy, je připravený se soudit

Autor: Edita Muchová

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web