Začala se razit průzkumná štola pro rychlovlaky Lyon-Turín

Itálie začala razit průzkumnou štolu pro železniční tunel, kterým budou mezi francouzským Lyonem a italským Turínem jezdit pod Alpami rychlovlaky TGV, uvedla agentura AFP. Oznámení přišlo krátce před summitem Francie-Itálie, který se tímto strategickým projektem pro evropskou dopravu bude také zabývat.

Vlaky TGV
2.12.2012 16:20   |  

Hloubení štoly začalo v Chiomonte asi 50 kilometrů západně od Turína. Práce mají trvat 50 měsíců. Galerie o průměru 6,3 metru má umožnit lépe poznat geologii horského masivu a usnadnit ražbu samotného tunelu. Po jeho dokončení bude štola sloužit k ventilaci, údržbě a jako úniková cesta tunelu.

Pracuje se za zvýšené policejní ochrany, protože staveniště se již v době příprav stalo několikrát terčem útoků odpůrců projektu. Za 20 miliard eur je podle nich drahý, zbytečný a nebezpečný pro životní prostředí. Lze očekávat, že stavbu tunelu o délce 57 kilometrů budou protesty provázet, minimálně plánované zahájení ražby hlavního tunelu v roce 2014 či 2015. Do provozu má být uveden v roce 2025.

Podle zastánců prodloužení TGV se však jedná o projekt, který má strategický význam pro celou Evropu. Výrazně urychlí železniční dopravu mezi Francii a Itálií, například trasu Paříž-Milán ze sedmi hodin na čtyři hodiny. Ulehčí prý také silnicím o asi milion kamionů ročně. Trať rychlovlaků má navíc výhledově pokračovat do východní Evropy.

Rychlovlaky by měly v budoucnu výrazně zkrátit dopravu mezi městy jako Lisabon, Madrid, Paříž a metropolemi jako Vídeň či Budapešť. Nakonec by mohla trať TGV vést až do Kyjeva. Projekt má podporu Evropské komise, která v rozšiřování železničních sítí vidí kromě jiného možnost snížit škodlivé emise výfukových plynů z aut a zvýšit bezpečnost silniční dopravy v Evropě.


Čtěte také:

Protest proti tunelu pro TGV vyústil v bitku s policií

Můj vlak odlétá v šes

Moderní rychlovlaky: Jak se jinde stírá rosa na kolejích


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web