Začíná další kolo tahanic o jez na Labi u Děčína

Ředitelství vodních cest už má hotovou novou dokumentaci k vlivu chystaného jezu u Děčína na okolní přírodu (EIA). Rezort dopravy tak znovu po třech letech zahajuje tažení za výstavbu zdymadla a vodní elektrárny za odhadovaných pět miliard korun. Papíry má nyní na stole ministertsvo dopravy. „Předpokládáme, že na přelomu května a června předá ředitelství dokumentaci spolu s německým překladem ministerstvu životního prostředí,“ řekl mluvčí rezortu Tomáš Neřold.

Vizualice nového jezu u Děčína
14.5.2015 6:51   |  

Jako reálné datum zahájení stavby je podle něj rok 2019, budování by mělo trvat tři roky. Jenže ŘVC už dvakrát s dokumentací EIA na ministerstvu životního prostředí neuspělo, naposledy v roce 2012. Příprava se tak bez výrazného posunu táhne už přes deset let. Proti výstavbě jezu bojují i ekologické organizace, například Děti Země a Přátelé přírody z Ústí nad Labem.

Podle mluvčího Ředitelství vodních cest Jana Bukovského ale nejnovější dokumentace EIA vychází všem předchozím námitkám vstříc. Mimo jiné posuzuje i takzvanou bezjezovou variantu, která by spočívala například v zúžení koryta a prohrábce dna.

Bez jezu to nepůjde

Podle dokumentace ale není reálná. „Nebyla by funkční, neboť nesplňuje parametry například na hloubku 140 centimetrů, také by zvýšila rychlost proudění a tím riziko havárií,“ uvedl Bukovský. Oproti minulým návrhům došlo také k úpravám u chystané vodní elektrárny, nově počítá se speciálním typem turbín, které neohrožují ryby. Na stavbu by měl přispět nový nástroj Evropské unie Connecting Europe Facility (CEF).

Zatímco rejdaři a příznivci vodní dopravy označují řeku pod Děčínem za poslední úzké hrdlo na cestě k moři, ekologové jej považují za poslední přírodě blízký úsek Labe. I proto trvají na bezjezové variantě. „Ta spočívá v řadě technických a organizačních opatření, která by si vyžádala maximálně jednu miliardu korun,“ řekl šéf Dětí Země Miroslav Patrik.

Podle něj ředitelství nekomunikuje s navrhovateli alternativních variant a nový proces EIA tak je zbytečný. Ekologové jsou připraveni zhatit přípravu stavby i soudně.


Čtěte také:

O děčínském jezu se rozhodne v březnu

Brusel nepošle Česku peníze na vodní dopravu, čeká na jez v Děčíně

Boj o jez u Děčína vrcholí, ekologové hrozí soudním zablokováním stavby

Jan Šindelář Autor: Jan Šindelář redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web