Zájem o české mýto mají Američané i Maďaři, favoritem je ale Kapsch

Přípravy na tříletý tendr, v němž chce vláda najít nástupce firmy Kapsch, začínají připomínat sólo pro jednoho hráče. O provoz systému má podle zjištění týdeníku Euro sice zájem americký Xerox nebo maďarský ÁAK, už ale i ministerstvo dopravy připouští, že favoritem bude současný provozovatel systému, společnost Kapsch.

Mýtná brána na dálnici u Řitky u Prahy.
2.10.2015 13:03   |  

Ochladnutí zájmu ostatních firem přiznal ministr dopravy Dan Ťok. „Například lidé z Xeroxu říkali, že o to mají enormní zájem, pokud by soutěž byla vypsána na pět let. Tříletý kontrakt by prý museli velmi zvážit,” řekl ministr dopravy.

Důvodem malého zájmu o tříletý kontrakt je podle něj to, že firmy budou muset investovat až miliardy korun, aby si vybudovaly infrastrukturu pro účtování a odbavování mýta. Investované peníze se jim pak za tři roky nemusí vrátit, respektive vrátí se pouze v případě vyšší ceny za provoz mýta, která je bude ovšem diskvalifikovat v hodnocení výběrového řízení.

Kapsch je už připraven

Jen jedna firma je už na mýto připravena a nemusí nic nového budovat. Je to Kapsch, favorit dalšího tříletého kontraktu. “Když máte dodavatele, který ten systém deset let provozuje, tak mu situace každopádně nahrává. Kdybych řekl, že ne, tak mě každý bude považovat za někoho, kdo hraje nějaké hry,” přiznává ministr.

Způsob, jakým se Kapsch k zakázce z roku 2006 dostal, ale dodnes vyvolává otázky. Firmy byla jediným účastníkem veřejné soutěže, ostatní ministerstvo kvůli chybám vyloučilo. Problémem se zabývala parlamentní vyšetřovací komise či Nejvyšší kontrolní úřad. Následující dodatky ke smlouvě s Kapschem z éry ministra Aleše Řebíčka prověřovala i policie. Žádný z úřadů ale neodhalil trestný čin, Nejvyšší správní soud zamítl i stížnosti uchazečů proti průběhu tendru.


Čtěte také:

Doprava opět vypíše tendr na mýtného manažera. Původní soutěž zrušil Ťok

Dan Ťok hraje o mýtné a své ministerské křeslo

Autor: Petr Weikert redaktor týdeníku Euro

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web