Zaplatili jste už silniční daň? Čas máte do začátku února

Počátek roku je obdobím, kdy se finanční úřady o podnikatele zajímají nejintenzivněji. První povinností, kterou by neměli živnostníci opomenout, je podání přiznání k silniční dani a její zaplacení. Ti, kteří využívají auto k podnikání, musí roční daň doplatit nejpozději do pondělí 1. února.

ilustrační foto
20.1.2016 14:18   |  

Standardně se dávka doplácí do 31. ledna. Toto datum ovšem letos vychází na neděli, proto se lhůta prodlužuje do prvního únorového pondělí. Na rozdíl od daně z příjmu fyzických osob, u které je v případě, že máte ze zákona povinný audit nebo využíváte služeb daňového poradce možné odevzdat přiznání s tříměsíčním zpožděním, všichni plátci silniční daně musejí splnit svou povinnost ve zmíněném termínu bez výjimky.

Pozor! Daňové přiznání musíte na finanční úřad podat i v případě, že je vozidlo od daně osvobozeno. Na BusinessInfo.cz si přečtěte, kterých dopravních prostředků se placení daně netýká.

Od loňského ledna existuje povinnost elektronického podání, a to pro všechny, kdo mají datovou schránku. Loni byli ještě berní úředníci benevolentní, letos už se ovšem sankcím nevyhnete. V případě, že firmy či živnostníci s datovou schránkou odevzdají v roce 2016 na finanční úřad klasický růžový tiskopis nebo běžný e-formulář, hrozí jim citelná pokuta.

Zálohy na silniční daň se platí čtyřikrát ročně. V kalendáři si proto červeně podtrhněte data 15. dubna, 15. července, 17. října a 15. prosince.

Povinnost pro ty, kdo auto používají k podnikání

V současné době platí v ČR silniční daň pouze ti, kteří využívají automobil ke svému podnikání. I to by se ovšem mohlo změnit. V Evropě často platí odlišná pravidla a také Česko zvažuje, že by tuto dávku platili všichni majitelé aut. Více si o případné nepopulární změně přečtěte v článku Silniční daň: Možná ji zaplatí všichni majitelé aut na BusinessInfo.cz. Pokud jde o aktuální sazby daně, od loňského roku se nezměnily.

Noví poplatníci nesmějí zapomenout na povinnost se k dani zaregistrovat. Přihlášku k registraci podají na finanční úřad ve lhůtě splatnosti nejbližší zálohy na daň. Jinými slovy: pokud začínáte využívat vozidlo nyní, zaregistrujete se nejpozději do poloviny dubna, tedy do konce čtvrtletí. V případě, že máte datovou schránku, samozřejmě opět elektronicky.

Pokud auto nevyužíváte ke svému podnikání celoročně, nemusíte si v období, kdy stojí v garáži, dělat s placením záloh starosti. Finanční úřad po vás bude chtít doplatit daň jen za ty měsíce, kdy vám vůz ke zmíněnému účelu slouží. Poplatek státu je třeba odvést i v případě, že využíváte k přepravě nákladů auto s hmotností nad 3,5 tuny, registrované v České republice.

Pokud nemáte automobil registrovaný v Česku ale v jiné zemi, daň platit nemusíte ani v případě, že s ním v tuzemsku jezdíte. V takovém případě se vás dokonce netýká ani povinnost podávat daňové přiznání.

Celý článek čtěte na webu BusinessInfo.cz


Čtěte také:

Silniční daň v Česku: možná ji zaplatí všichni majitelé aut

Slavia pojišťovna zúžila svou nabídku, nechce proplácet škody na letadlech

Autor: Jakub Procházka, BusinessInfo.cz

Komentáře

Čtěte také

Škoda za pololetí prodala 570 tisíc aut, pomohly trhy v Číně a Evropě

Škoda za pololetí prodala 570 tisíc aut, pomohly trhy v Číně a Evropě aktualizováno

Automobilce Škoda Auto v prvním pololetí vzrostl prodej o 4,6 procent na 569 400 vozů. K rekordnímu výsledku přispěl dobrý vývoj na nejdůležitějších trzích, v Číně a Evropě, a… více

Mobilní web