Železničáři nakoupí pražce za 200 milionů

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) si chce zajistit pražce na příští dva roky. Shání proto dodavatele, který získá rámcovou smlouvu v hodnotě dvou set milionů korun. „Vzhledem k tomu, že pražce budou použity nejen na plánované, ale i nepředpokládané opravy a údržbu, nelze jednoznačně určit, kolik kusů jednotlivých typů pražců a jakého vystrojení bude přesně zapotřebí,“ uvedl mluvčí železničářů Jakub Ptačinský.

 Tisíce pražců. Železničáři zatím přesně nevědí, kolik pražců budou na údržbu potřebovat
3.3.2015 6:15   |  

Aktuálně se průměrná cena betonového pražce pohybuje kolem 1800 korun. SŽDC přitom pro nákup pražců zvolila takzvané jednací řízení s uveřejněním, nejde tedy cestou klasického otevřeného tendru. Rozdíl je například v tom, že při využití jednacího řízení není třeba soutěž rušit, i když se přihlásí pouze jeden zájemce. Správa železnic má na využití jednacího řízení nárok jako sektorový zadavatel. Těžko se ale může vyhnout podezření ze střetu zájmů. Dodavatelem pražců je totiž v současnosti společnost ŽPSV ze skupiny OHL ŽS.

Nynější náměstek generálního ředitele správy železnic Mojmír Nejezchleb přitom přišel do státní organizace přede dvěma lety z pozice místopředsedy představenstva ŽPSV. „Možného střetu zájmů se neobáváme, vámi uvedený pan náměstek nepracuje na úseku, kde jsou veřejné zakázky na dodávky materiálu pro opravy a údržbu realizovány, nemá tedy na jejich zpracování vliv,“ sdělil Ptačinský.

Výluka odkloní vlaky z koridoru
Stavební práce na prvním koridoru východně od Prahy dnes pokročí do další fáze. Železničáři mimo jiné zahájí opravu mostu ve stanici Úvaly, což přinese rozsáhlou čtyřměsíční výluku. U téměř všech regionálních vlaků se změní časy odjezdů a příjezdů, dálková doprava pak bude z velké části odkloněna.

Čtěte také:

České dráhy zbrojí na Hamburk, do vagonů dají přes miliardu

Žádné tunely. SŽDC se shodla s Prahou na trati na letiště

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny Fotogalerie

Již více než pět milionů prodaných kusů Škoda Octavia dělá z tohoto vozu nejdůležitější model ve stodvacetileté historii mladoboleslavské automobilky. Po ovládnutí společnosti… více

Mobilní web