Abramovič prý už nepatří do trojice nejbohatších Rusů

10.2.2011 10:33   |  

Ruský majitel fotbalového klubu Chelsea miliardář Roman Abramovič poprvé vypadl z trojice nejbohatších ruských miliardářů. Vyplývá to z žebříčku, který příští pondělí zveřejní ruský časopis Finans. Celkově se však list dopočítal v zemi rekordního počtu 114 dolarových miliardářů proti loňským 77. V roce 2009 jich bylo 49 a v "předkrizovém" žebříčku zveřejněném před třemi lety 101.

Loni se Abramovič s majetkem odhadnutým na 17 miliard dolarů v žebříčku Finans ještě udržel v první trojce, zatímco v pořadí sestaveném časopisu Forbes už sklouzl na čtvrtou příčku. Forbes vyčíslil Abramovičovo jmění na 11,2 miliardy dolarů.

Kdo Abramoviče letos z bronzového stupínku v podání Finans sesadil, ještě není jasné. Komentátoři největší šance přisuzují Sulejmanu Kerimovovi, finančníku Michailu Fridmanovi a možná i Olegu Děripaskovi, známému v Česku hlavně sporem s českými menšinovými podílníky v pojišťovně Ingosstrach.

O tom, že se v první trojce udrží vítězové loňského a předloňského žebříčku, ocelářský baron Vladimir Lisin (loni 18,8 miliardy dolarů) a podnikatel Michail Prochorov (17,85), není pochyb.

Letošní, v pořadí už osmý žebříček Finansu, svědčí o tom, že v uplynulém roce se ruským miliardářům dařilo. Desítka největších boháčů loni zvětšila svůj majetek o 30 procent na celkových 182 miliard dolarů proti 139 miliardám v předchozím roce.

To ale stále nedosahuje předkrizové úrovně. V žebříčku zveřejněném před třemi lety úhrnné jmění deseti nejbohatších Rusů činilo rekordních 221 miliard dolarů.

Nicméně letos „vstupenku“ do klubu 500 nejbohatších Rusů představoval majetek ve výši nejméně 160 milionů dolarů, a to je o deset milionů více než před krizí. K průniku mezi deset největších boháčů je zapotřebí už 10,9 miliardy dolarů (loni 9,95 miliardy).

Nynější výsledek, k němuž přispěl růst cen akcií na burze v druhém pololetí a větší ochota bank půjčovat oligarchům na nákup nových aktiv, je tak podle autorů žebříčku „důstojný“, i když na bouřlivý růst bude třeba si ještě počkat.

Finans zveřejňuje svůj žebříček ruských miliardářů s předstihem před ruským vydáním amerického časopisu Forbes. První žebříčky Finansu v letech 2003 až 2005 vedl právě Abramovič, pak však postupně v pořadí klesal. Hořké sousto mu možná pomáhá spolknout skutečnost, že z ruských boháčů stále vlastní nejdražší letadlo a nejdelší jachtu.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web