Agentura Fitch již Řecku nepatrně věří. Zlepšila mu rating

Ratingová agentura Fitch zlepšila úvěrové hodnocení Řecka na B- se stabilním výhledem. Jako první agentura tak vyřadila zemi z kategorie "omezené platební neschopnosti", kam ji umístila tento měsíc.

 ilustrační foto
13.3.2012 18:50   |  

Důvod pro zlepšení katastrofálního ratingu je dokončení výměny dluhopisů, které snížilo dluh země zhruba o 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).

Fitch již při snižování ratingu avizoval, že jakmile bude výměna dluhopisů dokončena, hodnocení země opět zlepší. Rating Řecka však i nadále zůstává ve vysoce spekulativním pásmu. Nový rating se týká pouze nově vydaných dluhopisů podle řeckého zákona. V případě dluhopisů vydaných podle zahraničních zákonů, u kterých nebyla ještě výměna dohodnuta, zůstává rating v kategorii C.


Také čtěte: http://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/eurozona-ma-svou-prvni-rozvojovou-zemi-recko-751212


Agentura ke svému hodnocení dodala, že i po výměně dluhopisů zůstává vysoké riziko platební neschopnosti, protože zadlužení země obrovské.

Řecko koncem minulého týdne uvedlo, že k výměně státních dluhopisů se přihlásilo 83,5 procenta soukromých majitelů řeckých dluhopisů. Dohoda je největší dohodou o odpisu dluhu v historii. Investoři výměnou dluhopisů přijdou o více než 70 procent hodnoty investice, napsaly agentury AP a Reuters.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušenému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky. Čím je vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů, a je pravděpodobné, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web