Agentura Fitch snížila ratingy čtyř řeckých bank

16.7.2010 16:08   |  

Ratingová agentura Fitch snížila úvěrová hodnocení čtyř předních řeckých bank National Bank, Eurobank, Alpha Bank a Piraeus Bank. Kvůli propadu řecké ekonomiky, kterou zasáhla dluhová krize, se místním bankám zhoršují ziskové vyhlídky a kvalita aktiv a tyto ústavy jsou odkázány na úvěry od Evropské centrální bank.

Fitch snížila ratingy čtyř bank na stupeň D z dosavadní známky C/D. „Spoléhání na financování od ECB a nadále problematické ekonomické prostředí zřetelně snížily jejich finanční sílu,“ zdůvodnila Fitch svůj krok. Dodala však, že likviditní pozice bank se v poslední době stabilizovala, i když na relativně napjaté úrovni.

Dluhová krize Řecka a razantní úsporná opatření vlády oslabují ekonomiku, což banky pociťují na růstu špatných úvěrů. Kvůli krizi a nedůvěře investorů také řecké banky ztratily přístup na mezinárodní mezibankovní trh, takže financovat se musí hlavně u ECB.

Fitch i další ratingová agentura Standard & Poor's dnes také umístily rating Piraues Bank do režimu sledování s negativním výhledem v reakci na to, že banka nabídla odkoupení vládních podílů na dvou menších bankách Hellenic Postbank (TT) a ATEbank za celkem 701 milionů eur. Piraeus se tím chce stát největší banku v Řecku, podle agentur to však pro společnost znamená zvýšení rizik.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web