Agentura Fitch srazila rating Španělska

28.5.2010 19:22   |  

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings dnes snížila hlavní rating Španělska na stupeň AA-plus. Agentura uvedla, že příliš velké zadlužení země bude bránit ekonomickému růstu. Španělsko doposud drželo u agentury rating AAA.

„Slabší vývoj v soukromém sektoru a vyšší zahraniční zadluženost podstatně sníží tempo růstu španělského hospodářství ve střednědobém horizontu,“ uvedl Brian Coulton, šéf agentury Fitch pro Evropu, Střední východ a Afriku. Fitch rovněž uvedla, že výhled ratingu je stabilní, což znamená, že další snížení neplánuje.

Španělský parlament přitom včera schválil úsporný balíček v hodnotě 15 miliard eur, který má snížit rozpočtový deficit na 9,3 procenta hrubého domácího produktu a v příštím na šest procent. Plán zahrnuje například snížení mezd státních zaměstnanců o pět či více procent a výraznou redukci veřejných investic.

Zpráva negativně ovlivnila vývoj obchodování na amerických akciových trzích. Index Dow Jones odepisuje více než jedno procento, podobě ztrácejí i Index Standard & Poor's 500 a Nasdaq. Poklesem reaguje i kurz eura. Naopak vzhůru zamířily ceny zlata.

Euro vůči dolaru oslabilo o 0,49 procenta na 1,2302 USD, když po oznámení o snížení ratingu se propadlo až na 1,2281 USD. K jenu kleslo o 0,66 procenta na 111,73 JPY. Kurz dolaru vůči jenu se snížil o 0,19 procenta na 90,81 JPY.

Část analytiků se obává, že když teď Fitch snížila rating Španělsku, které má veřejné finance pořád ještě v lepším stavu než třeba Řecko nebo i sousední Portugalsko, sníží rating i dalším zemím v Evropě. Dopad oznámení o snížení ratingu by ale výrazný být neměl.

„Trhy reagují negativně, výprodej na trzích zrychluje. Pokud Španělsku sníží rating i (agentury) Moody's a S&P (Standard & Poor's), pak se zřejmě dočkáme hodně negativní reakce. Španělsko je totiž mnohem důležitější než Řecko,“ řekl hlavní analytik společnosti Prudential International Investment Advisors John Praveen.

Standard & Poor's koncem dubna snížila rating Španělska na stupeň AA ze stupně AA-plus s negativním výhledem. Moody's Investors Service je z trojice hlavních ratingových agentura jediná, která zatím nechává Španělsku nejvyšší rating AAA.

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

Neznámí útočníci odpálili v noci na dnešek bombu u budovy kriminologického institutu v Bruselu. Informovala o tom místní média s tím, že v areálu vznikly značné hmotné škody. Při… více

Mobilní web