Moody’s kritizuje systém včasného varování EU

11.1.2011 16:44   |  

Jedna ze tří největších ratingových agentur Moody’s se ostře postavila proti návrhům Evropské komise, které by zdarma a s předstihem zpřístupnily zemím prostřednictvím předběžného varování ratingová data týkající se jejich zadlužení. Brusel si od tohoto opatření slibuje zvýšení transparentnosti a vyváženější reakce investorů na zveřejňované informace ratingových agentur. Informoval o tom server Financial Times.

Moody’s se obává, že takový krok by mohl narušit integritu trhu ratingových agentur, navíc by poskytování zpráv bez poplatku mohlo odradit agentury od investování do lidského kapitálu, který je zárukou důvěryhodnosti ratingových hodnocení.

Podle agentury je důležité, že investoři do státních dluhopisů nemají na ratingový proces žádný vliv, píše Moody’s v reakci na návrh bruselských úředníků.

Evropská komise také chce zavést zvláštní režim odpovědnosti za škody způsobené rozhodnutími na úrovni Evropské unie. S tím však nesouhlasí prezident Moody’s Michael Madelain, podle nějž jsou v této chvíli platná pravidla odpovídající a obsahují dostatek ochranných opatření.

Agentura nicméně plně souhlasí s jinými opatřeními EK, která si kladou za cíl podporu zdravé a silné konkurence v oblasti ratingu a také dlouhodobě podporuje snahu snížení závislosti na hodnocení agentur.

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web