Agentura Moody’s plánuje snížení ratingu velkým bankám

21.2.2011 19:50   |  

Opatření bankovních regulátorů, která mají ukončit podporu bankovního sektoru, zvláště pak těch bank, které jsou "příliš velké na to, aby padly" za peníze daňových poplatníků, by v průběhu letošního roku mohlo vést ke snížení úvěrového ratingu 177 velkým světovým bankám. S tímto varováním přišla ratingová agentura Moody‘s.

Chystané reformy umožní i velkým společnostem vstoupit do bankrotového řízení a přenést ztráty i na držitele dluhopisů, kteří byli dříve více chránění. Navzdory ostré rétorice, například německé kancléřky Angely Merkelové, je však podle Moody‘s nutné pokročit ve skutečné práci na reformách.

Odhodlání regulátorů zatočit se státními záchrannými balíčky úpravou procedury bankrotu dramaticky zvýší cenu, za kterou si budou desítky bank půjčovat na trzích, protože již nebudou moci těžit z nepsaných vládních garancí. Bez těchto záruk by například ve Spojených státech bylo úvěrové hodnocení řady bank o několik stupňů nižší. Bank of America by měla rating nižší o pět stupňů a Citibank o tři stupně. Španělsko, Japonsko a Itálie jsou další státy, jejichž bankám by se rating značně propadl.

Moody’s uvedla, že již začala s přezkoumáním úvěrového hodnocení bank. Přezkum ratingu bank přichází v době, kdy se řada národních regulátorů po celém světě snaží poklidit následky finanční krize, která naučila velké banky, že v případě potíží jim vždy pomůže stát. Po světě se tak vymýšlejí nové zákony, které by problém kolabujících bank řešily jiným způsobem. Krachující banku by tak mohl převzít pověřený správce, který pak ztráty převzaté banky rozprostře i mezi držitele dluhopisů a ne jen mezi akcionáře. Právě držitelé dluhopisů státy zachráněných bank neutrpěli sebemenší ztráty, problémy banky se přelily jen do kurzu akcií a poškodily tak pouze akcionáře.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Pelikánova exekutorská hausnumera

Dušan Šrámek: Pelikánova exekutorská hausnumera

Exekutoři se ocitli ve válce s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem. Jiskrou, která konflikt zažehla, se stal ministrův záměr snížit exekutorům odměny a exekutorský tarif. V… více

Komerční prezentace
Mobilní web