AIG meziročně hospodařila výrazně hůř, objem pojišťovacíh operací ale roste

5.11.2010 14:18   |  

Největší americká pojišťovací skupina American International Group letos ve třetím čtvrtletí zaznamenala oproti loňskému zisku ve výši 1,62 miliardy dolarů, ztrátu 200 millionů dolarů. Podle agentury Bloomberg se tak hospodářství pojišťovny zhoršilo z loňského zisku 2,42 dolaru na akcii na letošních 1,47 dolaru.

Důvodem horšího výsledků hospodaření jsou podle analytiků především náklady spojené se splácením státní pomoci a opouštěním některých aktivit a odprodej aktiv s nimi souvisejících. Čistá ztráta pojišťovny tak dosáhla 2,4 miliardy dolarů proti čistému zisku 455 milionů dolarů před rokem.

Agentura Bloomberg uvedla, že AIG prostřednictvím divize životního pojištění a penzijních služeb snížila meziročně provozní zisk na 978 milionů amerických dolarů z loňských 1,21 miliard dolarů. Z rozboru dat vyplývá, že na vině je pokles příjmů z pojištění alternativních zemědělských podniků, mezi něž patří pojištění private equity a hedgeových fondů. Pojistné a jiné úvahy, byl málo změněn na 1,27 miliardy dolarů.

Čistá ztráta společnosti podle expertů jde na vrub restrukturalizace firmy ve snaze splatit co nejdříve vládní pomoc. AIG tak pod vedením generálního ředitele Roberta Benmosche pokračuje ve výprodeji svých aktiv. Jak připomíná analýza serveru Patria, AIG z prodeje dvou divizí mimo USA hodlá splatit úvěrovou linku Fed, když kombinovaný výnos z AIA Group a Alico dosáhl 36,7 miliard dolarů a do března 2011 hodlá konvertovat 49,1 miliardy dolarů preferenčních akcií na běžné.

Podíl vlády v AIG po konverzi dosáhne 92 procent a následovat bude postupné uvolňování cenných papírů na trh. Výprodeje dalších společností z portfolia AIG pak následovaly v rychlém sledu - v srpnu AIG oznámila prodej podílu v divizi American General Finance (AGF), což jí ale vyneslo ztrátu před zdaněním zhruba ve výši 1,9 miliardy dolarů. V září pak oznámila prodej japonské divize za 4,8 miliardy dolarů společnosti Prudential Financial.

AIG přesto podle posledních výsledků dosáhla zisku z pojišťovacích operací, které si ponechala. Meziroční nárůst zisku zde dosáhl 6,4 procenta na 2,05 miliady dolarů. Kapitál připadající na akcionáře vzrostl ve čtvrtletí o 7 procent na 80,8 miliardy dolarů. AIG se tak dále chce zaměřit na životní pojištění v USA a v globálním měřítku na pojištění úrazů a nemovitostí. Dosud prodala od vypuknutí krize v roce 2008 ze svého portfolia více než 30 podniků nebo aktiv.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web