Air Bank je ve ztrátě, velkým bankám ale přetáhla přes 100 tisíc klientů

Vstup na český trh se Air Bank ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera vydařil. Alespoň oproti očekáváním. Banka, která začala své služby nabízet v listopadu 2011, odhaduje za loňský rok ztrátu 300 milionů korun. Původně přitom očekávala ztrátu až 790 milionů. Banka zatím získala 113 tisíc klientů, přičemž 96 procent z nich k ní přešlo z pěti největších tuzemských bank. Uvedl to generální ředitel banky Erich Čomor.

 Air Bank
27.3.2013 16:05   |  

Nové menší banky začaly na tuzemském trhu fungovat v průběhu roku 2011. Vedle Air Bank to byla internetová Zuno Bank, která zahájila činnost v červenci 2011, a Equa Bank, jež vznikla v červnu 2011 z Banco Popolare. Banky lákají klienty především na vedení účtu zdarma, lepší služby, transparentnost nebo výhodné úročení spořicích účtů. Přecházejí k nim hlavně klienti velkých bank.

Equa bank skončila rok 2012 ztrátou 446 milionů korun. Banka má nyní zhruba 40 tisíc klientů. Zuno Bank, která zahájila na tuzemském trhu provoz také předloni v červenci, má v Česku a na Slovensku 160 tisíc klientů. Hospodářské výsledky nesděluje.

Anketa

Využíváte služeb některé z nových bank na českém trhu?

Ano   54% Ne, ale uvažuji o tom   28% Ne, ani o tom neuvažuji   18%

V anketě hlasovalo 810 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Air Bank začne od dubna podle Čomora jako jediná úročit běžné účty stejnou sazbou, s jakou úročí spořicí účet. Pro tyto účty bude podle něho rovněž platit garance jedné ze tří nejvyšších sazeb na trhu. Od příštího týdne tak budou běžné účty s částkou do 100 tisíc korun u Air Bank úročeny 1,8 procenta ročně. Podmínkou bude použití platební karty alespoň pětkrát do měsíce. Na běžných účtech je v Česku podle Čomora 700 miliard korun, které jsou úročeny v průměru 0,01 procenta.

Air Bank získala bankovní licenci České národní banky na konci května 2011. PPF Group N.V., do které banka patří, je jednou z největších investičních a finančních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním akcionářem PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner.

I když nové banky získávají klienty především na úkor velkých bank, odborníci upozorňují, že vzhledem k jejich velikosti bude úbytek jejich klientů zanedbatelný. Dohromady mají tři největší tuzemské banky miliony klientů. Největší tuzemskou bankou podle počtu klientů je Česká spořitelna.


O nových bankách čtěte více:

Malé banky posílají miliardy matkám

Fio banka vydělává, další nováčci na trhu zatím tratí

Malá a velká banka: moderní a zatuchlé

České banky loni rekordně vydělaly

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web