Akcie břidlicových těžařů jdou na dračku, pomohla jim dohoda kartelu OPEC | E15.cz

Akcie břidlicových těžařů jdou na dračku, pomohla jim dohoda kartelu OPEC

2. prosince 2016 • 07:33
Jaroslav Bukovský

Akcionáři břidlicových těžařů vydělali díky dohodě ropného kartelu OPEC až třicet procent.

Ziskový boom následoval po dohodě kartelu OPEC o omezení těžby, burziáni si totiž příslib světových ropných lídrů vyložili jako podporu alternativním formám těžby. Během noci na čtvrtek tak investoři do akcií amerických těžařů z ropných břidlic vydělali až třicet procent, kvintet zámořských břidlicových těžařů s vidinou vyšší produkce přidal přes noc v průměru patnáct procent.

„Pokud v roce 2014 kartel OPEC nepřímo vyhlásil ropnou válku břidlicovým těžařům se snahou získat zpět tržní podíl, tak dohodou o snížení těžby vyhlásil v této válce kapitulaci. Alternativní zdroje se ukázaly životaschopnější, než se původně zástupcům spolku zdálo,“ uvádí hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Z velkých hráčů se nejlépe dařilo těžaři Whiting Petroleum, jehož akcie vystřelily o 30,5 procenta vzhůru. Firma tak akcionáře alespoň částečně odškodnila za uplynulá léta strádání.

OPEC vyděsil trh, cena ropy letí vzhůru

Od roku 2014, kdy se začaly ceny ropy hroutit z více než stovky dolarů za barel, totiž akcie Whitingu postupně do letošního února propadly z 93 dolarů až na své historické dno poblíž čtyř dolarů.

Nejméně o deset procent si ale přilepšili i akcionáři velkých těžařů jako EOG Resources, Devon Energy či Chesapeake Energy. Experti soudí, že sázkařům na břidlice bude přát i politika. „S podporou Donalda Trumpa a jeho snahou o soběstačnost v energetické oblasti a tenčícími se zásobami ropy z tradičních vrtů by sázka na alternativní těžaře mohla vyjít,“ uvádí ekonom Moody’s Analytics Tomáš Holinka.

Sázkaři na americké břidlice se dalšího impulzu dočkají už za týden. V pátek devátého prosince totiž usednou k jednacímu stolu i země mimo kartel. „Ani v případě neúspěchu ale dohoda nemusí padnout,“ míní ekonom ČSOB Jan Bureš.

Jiří Devát: V korporátu si pořád kupujete budoucnost
Photon Energy postaví velké sluneční elektrárny v Austrálii skoro za miliardu korun
Vibrátory, afrodiziaka, kondomy. Češi propadli nákupům sexuálních hraček online

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!