Akcie O2 může uvolnit místo v indexu MSCI

Zahraniční investoři se zájmem o český trh jsou na pozoru. Skladba akciového indexu MSCI pro Českou republiku, který je pro řadu přespolních fondů jediným viditelným odkazem na existenci pražské burzy, totiž může doznat zásadní změny. V případě, že z domácího parketu zmizí akcie Telefóniky O2, bude ji muset v indexu nahradit jiný titul. Pro velké hráče sázející na světových burzách podle skladby indexů se nový titul může stát nákupním magnetem.

 Telefónica (ilustrační foto)
20.6.2014 6:31   |  

Podle pravidel organizace MSCI musí být součástí benchmarku minimálně tři české tituly. Aktuálně index vychází z vývoje akcií ČEZ, Komerční banky a O2. Podmínkou pro zařazení do indexu je vedle tržní hodnoty firmy i dostatečný podíl volně dostupných akcií na trhu (free float), zaručující investorům likviditu titulu.

Pokud by nový vlastník telecomu PPF skoupil akcie menšinových vlastníků nad kritickou mez, titul by z indexu vypadl. Podle expertů se tak stane v případě, když podíl free floatu akcií O2 klesne pod 4,5 procenta.

Nahradí titul Philip Morris nebo Pegas Nonwovens?

„Konstrukce indexů MSCI ctí pravidlo kontinuity, v takovém případě by proto akcie O2 v indexu pravděpodobně nahradil jiný titul. Nejblíže k zařazení by byly akcie tabákové společnosti Philip Morris nebo Pegas Nonwovens. Pro vybraný titul by byla účast v indexu silným růstovým impulzem,“ vysvětluje akciový stratég Andrej Krjučenkov z ruské investiční banky VTB Capital.

„Investiční fondy obvykle nakupují akcie do svých portfolií podle struktury indexů, zařazení do benchmarku MSCI má obecně na takovou akcii pozitivní vliv,“ potvrzuje i Pavel Ryska z J&T Banky.

Že O2 může vypadnout z benchmarku, potvrdila tento týden i samotná MSCI. Odborníci soudí, že se tak ale spíše nestane. „Předpokládáme, že Telefónika v indexu zůstane, ale sníží se její váha,“ dodává Krjučenkov. Jasno ohledně setrvání titulu v MSCI bude 30. června. Tehdy bude totiž znám výsledek nabídky PPF k odkupu menšinových podílů.


Čtěte také:

Telefónica uspěla v boji o deset miliard se slovenskou firmou

Pegas Nonwovens letos vyplatí dividendu 1,10 eura na akcii

Nový zdroj příjmů: Telefónica koupila operační systém v prohlížeči

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web