Akcionáři Bear Stearns budou odškodněni

K velmi překvapivému a ojedinělému rozuzlení se blíží právní bitva s bývalými nejvyššími manažery americké banky Bear Stearns. V jednom z velmi řídkých příkladů, kdy byli vedoucí bankéři na Wall Street shledáni odpovědnými za špatnou správu a řízení, obvinění souhlasili s vyplacením 275 milionů dolarů odškodného investorům.

Banka Bear Stearns
11.6.2012 9:05   |  

Jimmy Cayne a Alan Schwartz, oba bývalí generální ředitelé, Alan Greenberg, bývalý předseda představenstva a další seniorní manažeři souhlasili s urovnáním hromadné žaloby investorů. Urovnání, které musí ještě schválit soud, přichází více než čtyři roky poté, co byla Bear Stearns zachráněna konkurenční JP Morgan s podporou americké centrální banky. Kolaps banky v březnu 2008 ukázal rychle se zhoršující finanční krizi.

Na vrcholu předkrizového období v roce 2007 se akcie Bear Stearns obchodovaly za 171,57 dolaru za kus, ale JP Morgan půl roku poté, když stála Bear Stearns na okraji propasti – nabídla pouhé dva dolary za kus, později nabídku zvedla na deset dolarů za akcii.

Pojištění pravděpodobně zachrání manažery od placení celého odškodění z vlastní kapsy, zatímco poplatky právníkům, které se očekávají v astronomické výši, budou z částky odečteny před jejím vyplacením poškozeným akcionářům. Je tedy otázkou, kolik akcionáři nakonec vůbec obdrží.

Hromadná žaloba vinila manažery investiční banky a společnosti samotné z klamání investorů o skutečném zdraví banky. Proces se táhne již od roku 2009 a právníci museli projít na devět milionů stránek dokumentů. Žaloba investorů tvrdila, že společnost použila své klamavé finanční modely k nafouknutí hodnoty aktiv a příjmů banky a veřejnosti nabízela uměle nízké kalkulace pro své VAR (value at risk), odhad prostředků, o které banka může při obchodování přijít během jednoho dne.


Čtěte také:

Věřitelům Lehman Brothers se vrátí osmnáct centů z dolaru

Krach Bear Stearns ovlivnil české akcie


Někteří z vysoce postavených manažerů Bear Stearns se vrátili zpět na Wall Street. Schwartz je nyní šéfem představenstva Guggenheim Partners. Sam Molinaro, bývalý finanční ředitel Bear Stearns, byl v únoru letošního roku najat švýcarskou UBS.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Insolvenční správce OKD neuznal pohledávky ministerstva průmyslu

Insolvenční správce OKD neuznal pohledávky ministerstva průmyslu

Insolvenční správce těžební společnosti OKD Lee Louda popřel platnost pohledávek celkem za 1,888 miliardy korun, které přihlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Šlo o takzvanou… více

Mobilní web