Akciové trhy lámou rekordy, díky Ukrajině i Řecku

Příslib příměří na Ukrajině a pozitivní zprávy o růstu evropských ekonomik pomohly v uplynulém týdnu akciovým trhům k růstu. Americké trhy zakončily týden na nových rekordech a evropské akcie poskočily na sedmiletá maxima.

 ilustrační foto
16.2.2015 8:28   |  

„Trhy reagovaly na zprávy signalizující oživení evropské ekonomiky,“ uvedl pro Bloomberg Dirk Thiels, šéf investic v KBC Asset Management. Zpráva o rychlejším růstu německé ekonomiky poslala v pátek tamní akciový index DAX poprvé v historii na 11 tisíc bodů. Nakonec však trh růst neudržel a uzavřel 33 bodů pod rekordní hranicí. Od začátku roku již německé akcie investorům vydělaly 12 procent. Panevropský index FTSE Eurofirst 300 posílil za týden o více než procento na 1503 bodů a dostal se nejvýše od ledna 2008.

Zkoušený řecký akciový trh ASE v minulém týdnu získal 5,6 procenta. Řeckým cenným papírům pomohlo i prohlášení premiéra Alexise Tsiprase, že v EU existuje politická vůle nalézt shodu s Řeckem ohledně odkladu splátek řeckého dluhu.

Zprávy o klidu zbraní na východě Ukrajiny a nárůst cen ropy pomohly i ruským akciím a rublu. „Poprvé v letošním roce cena ropy Brent vzrostla nad 60 dolarů za barel, a to díky spekulacím, že redukce investic do nových těžebních polí může utlumit převis nabídky,“ řekla Eva Mahdalová ze společnosti Colosseum. Moskevský index Micex za týden posílil o 4,7 procenta a rubl přidal vůči dolaru 2,7 procenta.

Technologický index Nasdaq se minulý týden dostal na hodnoty z března 2000, tedy z období před splasknutím bubliny dotcom. „Americká ekonomika budí obecný optimismus a ani mezinárodní problémy nedokázaly přebít místní pozitivní trendy,“ konstatoval John Carey z bostonské pobočky Pioneer Investment Management.


Čtěte také:

Řecká vláda dál odmítá záchranné programy, sliby voličům prý platí

Kyjev nevidí důvod pro vyhlášení válečného stavu, příměří platí

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Rakušané budou znovu volit prezidenta, rozhodl ústavní soud

Rakušané budou znovu volit prezidenta, rozhodl ústavní soud aktualizováno

Rakousky ústavní soud zrušil výsledky druhého kola prezidentských voleb. Své rozhodnutí odůvodnil nesrovnalostmi při sčítání hlasů. Volby velmi těsně vyhrál kandidát Zelených… více

Komerční prezentace
Mobilní web