Akciové výkyvy nemusejí způsobit nevolnost

18.6.2010 9:06   |  

Akciové trhy zažívají velmi neklidná období, reagují bouřlivěji, než je pro ně obvyklé, a investorům připravují nejedno překvapení. Od počátku roku nejprve poklesly přibližně o šest procent, pak se dostaly do zisku skoro osmi procent, ale zase se vrátily do záporných čísel (viz graf). Jak se máme na takto rozhoupaných trzích chovat? Máme do nich investovat? A pokud ano, jak omezit rizika?

Ochrana pravidelnosti

Pro pravidelné investice je tento vývoj příznivý. Každý pokles znamená možnost koupit o něco levněji. Pro chování pravidelného investora tak toto dynamické období neznamená vůbec nic. Měl by dále stejně investovat a neřešit, jestli trh klesl, nebo vyrostl. Někdy prostě koupí draze, jindy levně.

Propastný rozdíl

U jednorázových investic však doporučujeme diverzifikovat v čase. Nekupovat celou investici najednou, ale kupovat vždy na třikrát po dvou měsících. Vyhneme se tak tomu, že koupíme ve špatnou chvíli a draze. Při pohledu na graf je vidět rozdíl, jak bychom dopadli, kdybychom koupili v únoru nebo dubnu. Rozdíl je přibližně 12 procent. Takto velký rozdíl bude znát i na dlouhodobé akciové investici.

Při nákupu doporučujeme aktivně využívat poklesů trhu. Pokud nakupujeme natřikrát, tak hlídáme, jestli cena výrazně neklesla. Pokud ano, doporučujeme koupit dříve než za dva měsíce. Chceme přece zprůměrovat nákupní cenu a pokles je přesně tou šancí, že můžeme koupit levněji.

Diverzifikace v čase i u dluhopisů

Pokud kupujeme dluhopisové fondy, doporučujeme investici rozdělit také na třikrát. I u dluhopisových fondů dochází k vyšší volatilitě, než je obvyklé. V klidných dobách je téměř jedno, jestli nakoupíme najednou, nebo jestli budeme investici rozkládat, cena se mění o desetiny procenta. V nynějších bouřlivých dobách se mění i o dvě procenta za měsíc. Riziko, že trefíme špatný okamžik, je proto daleko vyšší.

Autor je analytikem společnosti Fichtner

Autor: Petr Syrový

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web