Aktualizace povodňových map může pojištění i zlevnit

Aktualizované povodňové mapy, které budou mít členové České asociace pojišťoven (ČAP) k dispozici od počátku příštího roku, zahrnou data nejen z letošních povodní. (Aktuální účet podle ČAP činí 5,7 miliardy korun při 33 tisících pojistných událostí.) Podle šéfky komunikace ČAP Marcely Kotyrové také „podstatně rozšíří počet pokrytých úseků řek a potoků, a to zejména těch s minimální plochou povodní“.

Lidé zachraňují vybavení na pražské náplavce
24.6.2013 8:35   |  

Od těch aktuálně používaných se nové mapy liší také v 3D snímkování, bude na nich tedy vidět nejen zatopená plocha, ale i profil krajiny. Pro mnoho majitelů nemovitostí to bude znamenat změnu v ceně pojistného. Zda směrem dolů, vzhůru nebo dokonce k takzvané „nepojistitelnosti“ zatím není jasné. Podle mluvčího Kooperativy Milana Káni se klienti vše dozvědí necelý čtvrtrok před výročím pojistné smlouvy.

Pojišťovna Uniqa údajně analyzovala rozdíly obou generací map už začátkem letošního roku. Z celkových asi 2,8 milionu objektů v Česku by podle ní mohlo být přibližně devět procent díky detailnějším informacím o riziku zařazeno do příznivější záplavové zóny.

Ostatní pojišťovny však podobně optimistické zprávy pro klienty nemají a jsou ve svých vyjádřeních mnohem opatrnější. Navíc i stávající mapy si každá pojišťovna upravuje dle vlastních dat o průběhu škod. „Je předčasné hovořit o detailních dopadech nových map a dat,“ tvrdí mluvčí České pojišťovny (ČP) Tomáš Zavoral. Podle něj jsou stále v testovacím provozu a probíhá diskuze o jejich využití. Například ČP počítá, že testování ukončí až koncem letošního roku.

České pojišťovny pracují se čtyřstupňovou škálou povodňového nebezpečí. U prvního nebezpečí nehrozí, objekty ve čtvrté rizikové zóně jsou proti povodni zpravidla nepojistitelné. Stávající povodňové mapy jsou z roku 2003, podle ČAP se však i přes své stáří řadí k jednomu z nejpokročilejších systémů řízení rizika v Evropě.


Čtěte také:

Škody po povodních budou dopravní podnik stát 60 milionů korun

Prodej piva klesá. Na vině jsou chladno a povodně

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Žádný czexit. Česko musí zůstat v EU, míní Sobotka

Žádný czexit. Česko musí zůstat v EU, míní Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl hlasy, podle nichž by mělo Česko po vzoru Velké Británie vystoupit z Evropské unie. Česká republika je i kvůli hospodářským vztahům zemí, jejíž… více

Komerční prezentace
Mobilní web