Alibaba pokračuje v růstu. Založí vlastní banku

Čínský internetový prodejce Alibaba, který nedávno úspěšně vstoupil na newyorskou burzu, dostal od čínské vlády souhlas k založení soukromé banky. Bankovnímu sektoru v druhé největší ekonomice světa dominují státem vlastněné banky. Vláda v Pekingu ale na začátku roku zahájila pilotní program, který má tento přísně střežený sektor otevřít soukromým investorům.

Alibaba
29.9.2014 12:15   |  

Banka bude mít sídlo v provincii Če-ťiang na jihovýchodě země. Většinových akcionářem bude s podílem 30 procent přidružená společnost Alibaby, která zahrnuje divizi pro finanční služby a zpracovávání plateb.

Souhlas se založením soukromé banky dostala podle čínského bankovního regulátora CBRC také mateřská společnost čínských aerolinií Juneyao Airlines.

Čínské úřady již loni oznámily, že Peking umožní založení soukromých bank. Krok patří ke snahám čínské vlády prohloubit tržní reformy a podpořit domácí ekonomiku. Státní banky totiž podle stoupenců reforem brání dalšímu vývoji ekonomiky, neboť půjčky poskytují většinou státním podnikům než podnikatelům, kteří vytvářejí nová pracovní místa.

Alibaba a skupina Shanghai JuneYao Group byly mezi prvními soukromými firmami, které požádaly o udělení bankovních licencí. Povolení získaly až v druhé dávce žádajících firem. Už v červenci Čína umožnila založení tří jiných soukromých bank. V jedné z nich bude investorem konkurent Alibaby, společnost Tencent Holdings.


Čtěte také:

Čína bude mít soukromé banky. Pro začátek pět

Sázka na pád Alibaby se prodraží. Cena akcií od úpisu klesá

Potvrzeno: Vstup Alibaby na burzu byl rekordní

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Pražský tým advokátní kanceláře Schoenherr v čele s Vladimírem Čížkem se podílel na právě uzavřené obří transakci v oblasti výroby kuchyňských zařízení. Francouzský výrobce… více

Komerční prezentace
Mobilní web