Allianz nasadí detektor lži. Pojišťovny odhalily podvody za miliardu

Detektivové pojišťoven odhalili loni pojistné podvody za téměř miliardu korun, přičemž u řady pojišťoven byl objem rekordní. Oproti předešlému roku se podařilo prokázat až o desítky procent více podvodů. Lidé se snažili vyzrát na instituce hlavně u pojištění aut, ale i majetku a odpovědnosti za škody.

 dopravní nehoda (ilustrační foto)
15.1.2014 11:01   |  

Nejvíce případů loni bylo tradičně v Praze a Středočeském kraji. „Nejčastěji se klienti snaží pojišťovny obelhávat v oblasti autopojištění a dále pak v případě odpovědnostního a životního pojištění,“ uvedl ředitel útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Jaromír Kaděra.

Česká pojišťovna loni odhalila podvody za rekordních 437 milionů korun, což je meziroční nárůst o čtyři procenta. Kaděra upozornil, že ačkoliv zemi zasáhly loni rozsáhlé povodně i vichřice, lidé tyto přírodní kalamity zneužívali k podvodům podstatně méně, než bylo obvyklé v minulosti.

Detektivové Allianz loni odhalili 2063 pojistných podvodů za 110 milionů korun. O rok dříve to bylo o 397 případů a deset milionů korun méně. Kvůli podvodům Allianz hodlá zavést hlasovou analýzu telefonních hlášení.

Detektor lži

„Přístroj, který původně vznikl pro armádní účely, pracuje podobně jako detektor lži. Místo tepu a potu se však zaměřuje na hlasovou křivku,“ uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Kooperativa loni odhalila zhruba 1300 pojistných podvodů za 250 milionů korun, což je nárůst o čtvrtinu. „K nejméně problematickým regionům z pohledu pojistných podvodů patří jižní a východní Čechy,“ uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Proti předchozím letům, kdy pojistným podvodům dominovaly podvody u pojištění motorových vozidel, přibývá podle něj podvodných jednání v oblasti pojištění majetku a odpovědnosti za škody. „Nejčastěji jsou prověřovány případy úmyslně vyvolaných požárů, a to jak u soukromých osob, tak podnikatelů,“ dodal.

Detektivové Generali loni řešili 414 pojistných podvodů proti 400 případům v roce 2012. Jejich objem vzrostl ze 45 na 46 milionů korun. „Celková čísla loňského roku podtrhují dlouhodobý trend častějších podvodů v menším objemu,“ uvedl mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.

Hodí se i úrazové a životní pojištění

Skokový růst pojistný podvodů nastal podle něj především v životním a úrazovém pojištění. Zatímco loni šetřili detektivové Generali pouhé dva případy, v loňském roce to bylo už 82 případů. Z dlouhodobého hlediska dominují nadále podvody z pojištění motorových vozidel.

Česká podnikatelská pojišťovna loni odhalila 1380 případů podvodného jednání za více než 113 milionů korun. Nejvíce pokusů eviduje v souvislosti s pojištěním vozidel. „Oproti předchozím letům evidujeme narůstající počet pojistných podvodů také v oblasti pojištění majetku a odpovědnosti za škody,“ uvedl manažer odboru prevence a šetření ČPP Jaroslav Chvosta.


Čtěte více:

Detektivové dělají šťáru v exportní bance a EGAPu

V Basileji opět zvítězila bankovní lobby

ČNB loni vydělala desítky miliard, pomohly jí devizové intervence


Autor: čtk, čap

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web