Almunia: Rekapitalizace možná bude nutná u více bank

20.9.2011 14:23   |  

Eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia dnes varoval, že kvůli dluhové krizi bude možná třeba rekapitalizovat více než jen devět evropských bank, které v létě neuspěly v zátěžových testech. Kvůli napjaté situaci by Evropská unie měla podle něj prodloužit mírnější pravidla pro poskytování státní pomoci bankám.

Tato opatření měla vypršet na konci roku. Almunia nicméně prohlásil, že Evropskou komisi, která v EU dohlíží na dodržování pravidel a norem, požádá o jejich prodloužení.

Podle agentury AP jsou jeho výroky prvním případem, kdy vysoký představitel EU připustil, že letní zátěžové testy možná neoznačily všechny slabé banky v regionu, které potřebují posílit kapitál.

„Upřednostnil bych návrat k běžným pravidlům dříve, a to bylo také mým záměrem až do léta,“ řekl Almunia. „Avšak situace, s níž se potýkáme v těchto dnech, vyzývá k rozšíření nynějších krizových režimů státní podpory,“ dodal.


Čtěte také: Vladimír Pikora: Zátěžové testy a Potěmkinovy vesnice


Jeho vyjádření přichází v době, kdy se trhy obávají dopadů možného bankrotu Řecka a dluhových problémů v dalších zemích eurozóny na evropský bankovní sektor.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová nedávno vyzvala k rekapitalizaci evropských bank, které nejsou schopny zajistit si kapitál na trzích. Kvůli tomu se na její hlavu snesla od evropských politiků vlna kritiky. Založena byla na tom, že zátěžové testy ukázaly, které banky jsou v problémech.

V testech neprošlo devět bank. Tyto instituce musí do půlky října předložit plány, jak chtějí navýšit kapitál. Pak budou mít několik měsíců na to, aby buď peníze získaly na trhu, nebo požádaly vlády o pomoc.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

V průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce začaly terénní práce pro továrnu na výrobu pneumatik. Stavba jihokorejského Nexenu začne ale až v příštím roce, termín otevření se totiž… více

Mobilní web