Americká důchodkyně zažalovala 12 nadnárodních bank

Americká důchodkyně Annie Bell Adams se spolu s dalšími stěžovateli odhodlala k neobvyklému kroku a v případě úspěchu by se mohla zapsat do historie. Žena, která přišla o svůj dům, protože jej nedokázala splácet, zažalovala 12 bank včetně Barclays, Bank of America či UBS.

Hypotéční krize v USA
15.10.2012 11:55   |  

Bývalá majitelka vyvlastněného domu si stěžuje, že banka jí vypočítala příliš vysokou úrokovou sazbu. Finanční instituce podle ní drasticky zdražovaly hypotéky skrze manipulaci s mezibankovní sazbou Libor, píše deník Financial Times.

Američtí a evropští obchodníci Barclays, Bank of America a UBS uměle vyháněli sazbu Libor do výše právě ve dnech, kdy se stanovovaly úroky hypotéčních úvěrů na další období, tvrdí žaloba. Klienti bank podle ní v letech 2000 až 2009 přišli o tisíce dolarů. Podobné žaloby by mohlo podat až 100 tisíc poškozených zákazníků, uvedl právník John Sharbrough.

Podezření z manipulace se sazbou Libor čelí více než tucet velkých nadnárodních bank na celém světě. Úroková sazba se vypočítává každý den v Londýně na základě informací o nákladech půjčování, které zpracovatelské agentuře dobrovolně předávají vybrané banky. Úmyslné ovlivňování sazby dosud připustila jen britská Barclays. Následoval odchod vedení banky, Baclays navíc musela zaplatit pokutu půl miliardy dolarů.


Čtěte také:

Sedm bank je vyšetřováno kvůli Libor

Skandál Libor: manipulovaly se prý i ceny pohonných hmot


V souvislosti s aférou se v New Yorku připravuje další hromadná žaloba, přiznaly dotčené banky. Ty se nyní rozhodují, zda se se stěžovateli vyrovnají mimosoudně. Žaloba se ale netýká majitelů vyvlastněných nemovitostí.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web