Americká hypoteční agentura Fannie Mae má nejnižší ztrátu od 2008

6.8.2010 9:52   |  

Americká hypoteční agentura Fannie Mae snížila ve druhém čtvrtletí letošního roku ztrátu na 3,13 miliardy USD (58,7 miliardy Kč). Ztráta je nejnižší od září 2008, kdy kontrolu nad společností převzal stát. Firma však žádá od vlády další pomoc, tentokrát 1,5 miliardy USD. Ve druhém čtvrtletí 2009 společnost měla ztrátu 15,2 miliardy USD.

Výsledky zahrnují i 1,9 miliardy dolarů, které Fannie Mae ve čtvrtletí vyplatila jako dividendu ministerstvu financí. Společnost stále trápí vysoký počet lidí, kteří mají problémy se splácením úvěrů. Na konci čtvrtletí měla ve vlastnictví 129.310 nemovitostí, které jí propadly kvůli nesplácení hypotéky. Na konci března to bylo 109.898 nemovitostí.

Fannie Mae je největším poskytovatelem financí na hypotéky ve Spojených státech. Společně s další hypoteční agenturou Freddie Mac vlastní či garantují téměř 31 milionů úvěrů na bydlení v hodnotě více než pět bilionů USD. To je zhruba polovina všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Obě agentury byly těžce zasaženy krizí na hypotečním trhu. Americká vláda se proto v září 2008 rozhodla převzít nad nimi kontrolu.

Včetně nové pomoci již Fannie Mae a Freddie Mac získaly od daňových poplatníků na svoji záchranu téměř 147 miliard dolarů, z toho Fannie Mae přes 86 miliard USD. Koncem loňského roku vláda prezidenta Baracka Obamy slíbila v příštích třech letech pokrýt veškeré ztráty Freddie a Fannie bez omezení.

Edward DeMarco, kterého vláda pověřila řízením obou firem, minulý týden uvedl, že celkové náklady daňových poplatníků na záchranu obou společností budou činit méně než 400 miliard USD. V příštím roce plánují zákonodárci změnu celkového systému poskytování hypoték. To by mohlo přinést i dramatické změny pro Fannie a Freddie nebo i možná jejich zrušení, napsala agentura AP.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web