Americké banky investory nepotěšily

19.7.2010 7:53   |  

Ikdyž výsledky hospodaření dvou velkých amerických bankovních domů – Citigroup a Bank of America – lehce překonaly odhady analytiků, investory spíše zklamaly. Oba tituly na newyorské burze výrazně oslabily, akcie Citigroup o čtyři procenta, Bank of America dokonce přes sedm procent.

„Nejdůležitější na výsledcích druhého čtvrtletí jsou vodítka pro další vývoj, to znamená, že investoři sledují růst tržeb,“ řekl analytik banky Wells Fargo Scott Macouiller.
Citigroup uzavřela druhé letošní čtvrtletí meziročním poklesem zisku o 38 procent na 2,73 miliardy dolarů. Zisk na akcii ve výši devět centů tak překonal konsenzus analytiků, který činil 0,054 dolaru na akcii. Příjmy dosáhly 22,07 miliardy dolarů, zatímco tržní očekávání počítala s 22,28 miliardy.

Na hospodaření Citigroup se podepsal především výkon investičního bankovnictví, který byl v meziročním srovnání menší o 36 procent, takže příjmy divize klesly na 674 milionů dolarů. Ztráty ze špatných úvěrů ve čtvrtletí se sice snížily o 31 procent na osm miliard dolarů, ale banka musela ze svých rezerv na budoucí ztráty z úvěrů čerpat 1,5 miliardy dolarů.

Čistý příjem Bank of America za druhé čtvrtletí 2010 meziročně mírně klesl, a to na 3,12 miliardy z 3,22 miliardy dolarů. Do zisku banky jsou zahrnuty i výnosy z kapitálových investic, zejména z prodeje části podílu v China Construction Bank. Příjmy banky spadly o desetinu na 29,15 miliardy dolarů.

Příznivou zprávou je ovšem hodnota problémových úvěrů, jejichž objem meziročně klesl o 17 procent. Šéf banky Brian Moynihan po zveřejnění výsledků ujistil investory o tom, že peněžní dům sleduje značné zlepšení kvality úvěrového portfolia. Poskytování půjček je jeho hlavní službou. Rezervy na špatné úvěry za druhé čtvrtletí dosáhly 8,11 miliardy dolarů.

Machinace přinesly Goldman Sachs rekordní pokutu

Americká investiční banka Goldman Sachs se dohodla s americkou Komisí pro cenné papíry (SEC) a zaplatí rekordní pokutu ve výši 550 milionů dolarů. Končí tím největší vyšetřování regulačních úřadů v souvislosti s finanční krizí.

Banka byla v dubnu nařčena z toho, že svým klientům prodávala cenné papíry navázané na rizikové hypotéky těsně před vypuknutím hospodářské krize. Na základě dohody mezi bankou a hedgeovým fondem Paulson & Co, měl fond sázet na pokles těchto cenných papírů, a vydělat tak na kolapsu realitního trhu. Přestože je pokuta nejvyšší v historii Wall Streetu, je nakonec nižší, než se obecně očekávalo. A nižší než jedna miliarda dolarů, právě o tolik měla banka svým podvodným jednáním připravit své klienty.

Zástupci banky vznesená obvinění ani nepopřeli, ani nepřijali, jak to bývá v podobných kauzách běžné. Banka jen uznala, že byla chyba neinformovat své klienty o roli fondu Paulson & Co v celém obchodu, a přislíbila zlepšení interních procesů a kontroly.

„Musíte se na to dívat jako na vítězství Goldman Sachs,“ uvedl pro Bloomberg portfolio manažer fondu Huntington Peter Sorrentino. Poukázal také na to, že kromě relativně nízké pokuty SEC po bance nepožaduje žádné personální změny ve vrcholovém managementu. Investoři dohodu s regulátorem uvítali a akcie Goldman Sachs na zprávu reagovaly prudkým růstem 4,4 procenta.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web