Americké banky se obávají brexitu, uvažují o odchodu do Irska

Banky na Wall Street začínají načrtávat předběžné plány pro přestěhování některých částí svých londýnských poboček do Irska. Reagují tak na politiky stále hlasitěji proklamovaný odklon Velké Británie od Evropské unie.

Dublin
18.8.2014 20:05   |  

Pokud bude stěhování z Velké Británie nutné, Irsko je podle finančních domů Bank of America, Citigroup a Morgan Stanley výhodná lokalita, uvedly zdroje deníku Financial Times. Jedna z bank již dokonce od úvah pokročila k intenzivnímu plánování.

Americké banky se tak začínají připravovat na to, že Velká Británie se zřejmě po nástupu evropské bankovní unie ocitne v izolaci, a na možné vystoupení země z EU.

Většina významných amerických a asijských bank má své evropské pobočky právě ve Velké Británii. Členství země v EU jim dává automaticky možnost působit i na dalších trzích unie, pokud by ale Británie EU opustila, banky by o toto právo zřejmě přišly. Britský premiér David Cameron přitom slíbil, že pokud jeho konzervativci vyhrají volby v květnu 2015, vláda uspořádá o takzvaném brexitu referendum.

Británie se už nyní soudí s Evropskou centrální bankou kvůli jejímu rozhodnutí, že všechna clearingová centra zpracovávajících operace v eurech musí sídlit na území eurozóny. Spor může rozkol mezi Bruselem a Londýnem ještě zvětšit.

Citigroup má v Irsku již nyní 2500 zaměstnanců, pro Bank of America a JPMorgan v zemi pracuje přibližně 500 lidí. Všechny tři již mají irskou bankovní licenci. Morgan Stanley z Irska spravuje některé hedgeové fondy, místní bankovní licenci ale zatím nemá.


Čtěte také:

Londýn by bez EU přišel o milion pracovních míst, tvrdí starosta

Členství v EU nemá alternativy, vzkázal Cameronovi britský průmysl

Nákladný „brexit“: za odchod z EU by Britové zaplatili až desetinou HDP

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí aktualizováno

Hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku projelo dnes po 11:00 prvních 35 vozidel americké vojenské techniky z armádního konvoje, který míří na cvičení Saber Strike do Pobaltí.… více

Komerční prezentace
Mobilní web