Americké federální úřady začaly vyšetřovat banku Morgan Stanley

12.5.2010 14:55   |  

Americké federální úřady začaly vyšetřovat, zda banka Morgan Stanley neklamala investory ohledně hypotečních derivátů, které vytvářela a někdy sama na trhu sázela proti nim. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na poslední vydání deníku Wall Street Journal (WSJ).

Výkonný ředitel Morgan Stanley Jamer Gorman prohlásil, že zatím o údajném vyšetřování jeho banky americkými federálními úřady není informován. „Ministerstvo spravedlnosti nás zatím nekontaktovalo ohledně žádné transakce, která byla zmíněna v článku Wall Street Journalu,“ prohlásil Gorman. „O vyšetřování ministerstvem spravedlnosti nemáme žádné informace,“ dodal.

Informace o vyšetřování banky Morgan Stanley se objevily méně než měsíc poté, co americká Komise pro cenné papíry (SEC) obvinila konkurenční Goldman Sachs z podvodu kvůli jejímu produktu s názvem Abacus, který nabízel obchodování na hypotečním trhu. Toto obvinění vyvolalo bitvu slov mezi nejsilnější bankou na Wall Street a nejvyšším regulačním orgánem finančních trhů ve Spojených státech.

Morgan Stanley podle WSJ vytvořila a prodávala investorům balíky investičních nástrojů spojených s dluhopisy, kterým se říká zajištěné dluhové obligace (CDO). Makléři banky přitom podle zdrojů WSJ posléze sázeli na to, že takto prodané investiční produkty budou ztrácet na trhu svou cenu.

Federální vyšetřovatelé podle listu zkoumají, zda Morgan Stanley poskytla dostatečné informace o své roli na trhu s hypotečními deriváty. Podle dobře informovaných zdrojů mělo jít konkrétně o dvě obchodní transakce produktů, které dostaly jméno po amerických prezidentech Jamesi Buchananovi a Andrew Jacksonovi.

Banka prý zajistila jejich vytvoření a pak na trhu sázela na jejich pád. Podle listu je však svým klientům neprodávala. Wall Street Journal uvedl, že obchodníci těmto produktům přezdívali „Mrtví prezidenti“ a i když na nich prý banka vydělala, zisk byl zcela zastíněn devítimiliardovou ztrátou, kterou firma vytvořila v roce 2007.

Mluvčí státního zastupitelství na Manhattanu i mluvčí SECu se odmítli k článku listu vyjádřit.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web