Americké investiční fondy se vracejí do Evropy

Evropská měnová unie si získává zpět ztracenou důvěru investorů. Ukazuje to chování amerických investičních fondů, které se více otevírají vůči bankám z eurozóny.

Société Générale
29.10.2012 14:44   |  

Podle agentury Fitch byla v srpnu expozice amerických investičních fondů vůči evropským finančním ústavům o 16 procent vyšší než o měsíc dříve, celkově dosahuje 10,6 procenta vkladů v evropských bankách. Nejvíce vzrostla expozice vůči francouzským finančním ústavům, a to o 44 procent na celkových 3,9 procenta.

Investice fondů v Evropě narůstají od doby, co na konci června prezident Evropské centrální banky Mario Draghi slíbil, že „udělá cokoli“, aby zachránil eurozónu.

Americké investiční fondy jsou důležitým zdrojem dolarového financování pro evropské banky, cituje list Financial Times ze zprávy ratingové agentury. Loni fondy s narůstajícími obavami, že Řecko opustí eurozóny, prudce omezily půjčky evropským společnostem. To prohloubilo potíže evropských bank. Na začátku roku nastalo krátké oživení, poté ale objem finančních transakcí až do začátku léta opět padal.


Čtěte také:

Německo chce bezcelní zónu mezi USA a Evropou

Evropské banky odepíší až 3,5 bilionu eur


Draghiho komentáře a plán ECB na možný nákup dluhopisů členských států eurozóny pomohly stabilizovat evropský bankovní sektor. ECB minulý týden uvedla, že objem vkladů v evropských bankách se poprvé za posledních šest měsíců zvýšil. Španělské a Italské banky také snížily svou závislost na půjčkách od ECB.

Navzdory oživení v posledních měsících ale expozice amerických investičních fondů vůči EU zůstává na 70 procentech předkrizové úrovně a Fitch nepředpokládá, že by se na tuto hodnotu brzy dostala. Opatrnost investorů vůči eurozóně totiž odeznívá jen pozvolna. Svou závislost na půjčkách od investičních fondů totiž chtějí snížit i evropské banky. Úroky jsou totiž u takových půjček pohyblivé.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web