Americké ministerstvo financí prodalo balík akcií AIG

25.5.2011 11:43   |  

Ministerstvo financí Spojených státu se potácí kolem nuly, co se týče jeho investice do pojišťovacího gigantu American International Group (AIG). Alespoň to ukazuje první test tržního sentimentu.

Americká vláda se zbavila 200 milionů akcií za cenu 29 dolarů za kus, což představuje mírný diskont ze včerejší uzavírací ceny a jen lehký zisk nad 28,73 dolaru za akcii, což je cena za kterou musí ministerstvo akcie prodat, aby z investice do AIG vyšli američtí daňoví poplatníci bez ztráty.

AIG sama prodala dalších 100 milionů akcií, celkem tedy prodej vynesl 8,7 miliardy dolarů. Což zklamalo řadu analytiků, kteří v posledních týdnech tipovaly částky mezi deseti a dvaceti miliardami dolarů. Zájem investorů byl velmi vlažný, shodují se analytici.


Čtěte také: Pojišťovna AIG prodala akcie MetLife za 9,6 miliardy dolarů


Americká administrativa pod vysokým tlakem převzala v roce 2008 kontrolu nad společností, protože hrozící kolaps pojišťovacího molochu by ještě prohloubil tehdy startující finanční krizi.

Úterní prodej byl prvním krokem ukončení státní účasti v pojišťovně AIG, která v rámci různých záchranných balíčků obdržela během krize přes 180 miliard dolarů. Ministerstvo stále drží majoritní balík akcií. Po tomto prodeji se jeho podíl snížil z 92 na 77 procent.

„Věříme, že se nám podaří získat zpět celou investici, kterou jsme do AIG vložili,“ řekl Tim Massad z amerického ministerstva financí. Dodal, že velikost zisku či ztráty nebude známa do doby, kdy ministerstvo prodá celý svůj akciový podíl. Ministerstvo získalo prodejem 5,8 miliardy dolarů, prodejem všech akcií potřebuje celkem získat 47,5 miliardy dolarů, aby její investice do akcií AIG skončila na nule.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web